Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Renowacja aut suchym lodem

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

automotive Nic tak nie zasmuca posiadacza klasycznego samochodu jak widok zabrudzeń, które z jakiegoś powodu nie chcą zniknąć z powierzchni nadwozia auta. Zbierający się przez lata eksploatacji lub stania w garażu brud nie daje się usunąć za pomocą tradycyjnych sposobów czyszczenia. A przecież w klasycznym aucie chodzi o to, aby doskonale wyglądało, prawda?

Nic tak nie zasmuca posiadacza klasycznego samochodu jak widok zabrudzeń, które z jakiegoś powodu nie chcą zniknąć z powierzchni nadwozia auta. Zbierający się przez lata eksploatacji lub stania w garażu brud nie daje się usunąć za pomocą tradycyjnych sposobów czyszczenia. A przecież w klasycznym aucie chodzi o to, aby doskonale wyglądało, prawda?
Nawet najbardziej oporne zabrudzenia można jednak usunąć. Z pomocą przyjdzie metoda renowacji znana jako czyszczenie suchym lodem. Na czym ona polega? Jakie elementy samochodu można tak wyczyścić? I wreszcie - czy suchy lód nie jest szkodliwy dla delikatnej powłoki lakierniczej klasyka?

Czym jest suchy lód?

Czym właściwie jest suchy lód? Tak naprawdę jest to dwutlenek węgla, tylko w formie stałej. Suchy lód uzyskuje się w procesie rozprężania CO2, który to materiał jest następnie poddawany formowaniu. W normalnej temperaturze, taki lód nie topnieje, lecz powoli zmienia swoją formę w gazową - to zjawisko jest znane jako sublimacja. Suchy lód jest powszechnie stosowany jako jeden ze składników w czynnikach oziębiających. Używany jest między innymi w chłodnictwie.
Jak dokładnie powstaje suchy lód? W trakcie rozprężania dwutlenku węgla generuje się śnieg. Przesuwany jest on przez formę, w której dochodzi do zagęszczenia. W rezultacie powstają twarde granulki suchego lodu, które mogą być później użyte do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Sama procedura odbywa się w oparciu o takie zjawiska jak:

  • · Szok termiczny
  • · Energia kinetyczna suchego lodu
  • · Efekt cieplno-kinetyczny

Schemat czyszczenia


Jak dokładnie wygląda samo czyszczenie suchym lodem? Granulki lodu są wystrzeliwane w kierunku zabrudzonej powierzchni. Wysokie ciśnienie sprawia, że zabrudzenia znajdujące się na powierzchni karoserii robią się bardzo kruche. Do tego dochodzi ekstremalnie niska temperatura cząsteczek lodu, która osiągnąć może nawet 78,5 stopnia Celsjusza. 
Granulki suchego lodu uderzają o zabrudzenia i powodują pękanie ich struktury. Pod wpływem energii kinetycznej produkowanej w trakcie tego procesu, cząsteczki brudu same odpadają od powierzchni, nie pozostawiając na niej żadnych śladów. Warto przy tym wspomnieć o zjawisku sublimacji. W momencie uderzenia o czyszczoną powierzchnię, zmienia się stan skupienia. Cząsteczki lodu stają się gazem, który następnie ulatnia się do atmosfery. Nie ma tu żadnego ryzyka zacieków (jak przy myciu wodą) czy nawet pozostawienia resztek piasku, jak przy piaskowaniu. Nie ma nawet potrzeby suszenia oczyszczonej powierzchni.

Jakie elementy samochodu mogą zostać wyczyszczone?

Suchy lód może być zastosowany do praktycznie każdej powierzchni w samochodzie. Przy jego użyciu możemy wyczyścić zarówno karoserię, jak również podwozie oraz silnik. W tym ostatnim wypadku, suchy lód jest szczególnie polecany, bo przy użyciu tej metody nie ma ryzyka uszkodzenia różnych elementów pod maską. Co więcej, wnętrze pojazdu również można poddać procesowi czyszczenia suchym lodem. Jak to wszystko działa? Opisujemy poniżej!

Silnik

Komora silnika to jeden z tych elementów w aucie, gdzie zabrudzeń nie brakuje. Szczególnie widać to właśnie w klasycznych autach, gdzie zabrudzenia są przecież na porządku dziennym (choćby w postaci pozostałości po wyciekach czy nagarów, o brudzie z drogi nie wspominając). A przecież żaden właściciel zabytkowego auta nie pojedzie na zlot klasyków z brudnym silnikiem, prawda?
Mycie silnika suchym lodem to świetny pomysł. Użycie tradycyjnych metod czyszczenia niesie za sobą ryzyko zalania elektroniki. Dodatkowo, chemia, której często używa się do mycia silników, potrafi być dosyć agresywna dla czyszczonych powierzchni. Dotyczy to choćby uszczelek czy innych elementów gumowych, które po kontakcie ze środkami czyszczącymi mogą stracić szczelność.

 aerospace

Wielu właścicieli klasyków decyduje się na piaskowanie komory silnika. Fakt - jest to zabieg szybki i niedrogi, ale...nie do końca dobry dla czyszczonej powierzchni! Drobinki piasku rzeczywiście skutecznie usuwają brud, ale powodują również powstawanie zarysowań na powierzchniach aluminiowych. Co tu dużo mówić - jest duże ryzyko, że będzie to zwyczajnie kiepsko wyglądać.
Suchy lód może przydać się również do renowacji wewnętrznych części. Czy to przy myciu tłoków czy zaworów - suchy lód potrafi szybko i bezinwazyjnie usunąć wszelkiego typu zabrudzenia.

Podwozie

Suchy lód to świetny sposób na czyszczenie podwozia. Pozwala na szybkie i łatwe usunięcie zarówno masy bitumicznej, jak również innych zabrudzeń. Czyszczenie pod ciśnieniem umożliwia szybkie wniknięcie w strukturę zabrudzeń, a przy okazji nie uszkadza podkładu (lakieru bazowego), który znajduje się na podwoziu. Oczyszczona w ten sposób powierzchnia może zostać poddana kolejnym zabiegom renowacyjnym - czy to ponownemu zabezpieczeniu czy też lakierowaniu.
Mycie podwozia suchym lodem ma jeszcze jedną zaletę - zapobiega powstawaniu korozji. Produkcja suchego lodu nie powoduje przecież powstawania wilgoci. A to jej obecność mogłaby się przyczynić do rozwoju rdzy. To ważne w autach klasycznych, gdzie podwozia i tak już są z reguły mocno nadgryzione zębem czasu!

 

Karoseria

Co z nadwoziem? Czy tu również sprawdzi się suchy lód? A może lepiej zrobić piaskowanie i mieć pewność idealnie czystego samochodu? Co by nie mówić, lata eksploatacji i, nierzadko, niepoprawnie przeprowadzone mycie karoserii klasyka sprawiają, że oczyszczenie karoserii takiego auta tradycyjnymi metodami staje się niemożliwe. Jakąś alternatywą pozostaje piaskowanie, lecz z uwagi na wysokie ryzyko powstania uszkodzeń, lepiej nie stosować tej metody.
Mycie suchym lodem jest w pełni bezpieczne dla karoserii. Zapewnia również odpowiedni efekt estetyczny. Na nadwoziu nie powstają żadne zacieki, jak choćby przy myciu wodą. Poza tym, w odróżnieniu od piaskowania, suchy lód nie powoduje żadnych ubytków w strukturze lakieru. Owszem, produkcja suchego lodu polega właśnie na wypychaniu z dużą siłą cząsteczek tej substancji w kierunku czyszczonej powierzchni, ale jest to struktura na tyle bezpieczna dla karoserii, że nie pozostawia żadnych śladów na nadwoziu.
Ponadto, czyszczenie suchym lodem jest również bardzo precyzyjne. Powoduje natychmiastowe oderwanie cząsteczek brudu z nadwozia. To dlatego wiele osób decydujących się na konserwację auta najpierw wykonuje takie mycie karoserii.   

Dowiedz się więcej o czyszczeniu suchym lodem w przemyśle motoryzacyjnym: https://www.suchylod.eu/suchy-lod-zastosowania/przemysl-motoryzacyjny

Wnętrze pojazdu

Czy da się wyczyścić wnętrze pojazdu suchym lodem? Tak! Ta metoda pozwala na bezinwazyjne usunięcie wszelkiego typu zabrudzeń z różnych powierzchni we wnętrzu samochodu. Nawet tych najbardziej opornych!

Zalety czyszczenia auta suchym lodem

Ogromną zaletą czyszczenia suchym lodem jest fakt, iż jest to procedura w pełni bezpieczna dla karoserii auta zabytkowego. Właściciele klasyków wybierają tę metodę, bo jest znacznie mniej inwazyjna niż choćby piaskowanie. Warto pamiętać, że czyszczenie drobinkami piasku może negatywnie wpłynąć na kondycję różnych metali, z których wykonana jest karoseria. A biorąc pod uwagę fakt, iż te elementy i tak są do pewnego stopnia osłabione z powodu upływu czasu, bardzo łatwo tu o uszkodzenia. Drobinki piasku rysują przecież delikatną powierzchnię lakieru. Czyszczenie suchym lodem eliminuje konieczność wymiany elementów na inne. Wyczyszczone w ten sposób części karoserii odzyskują dawny blask, ciesząc oko właściciela i innych osób widzących auto. A to przecież spora zaleta w przypadku pojazdów zabytkowych, które najlepiej wyglądają właśnie z oryginalnymi rozwiązaniami. 

 Pinot noir

Czyszczenie karoserii suchym lodem jest też znacznie skuteczniejsze niż inne metody mycia.

Pamiętajmy, że zabrudzenia które zbierają się na powierzchni nadwozia przez lata były wystawione nie tylko na wilgoć, ale również na ciągłe zmiany temperatury. To właśnie dlatego czyszczenie auta tradycyjnymi metodami jest tak trudne. 
I wreszcie ostatnia kwestia - środowisko. W odróżnieniu od innych metod czyszczenia (jak wspomniane już piaskowanie), produkcja suchego lodu jest w pełni bezpieczna dla przyrody. Choć suchy lód sublimuje i uwalnia się w postaci gazu do atmosfery, to nie powoduje powstawania szkodliwych substancji - tworzy się wtedy dwutlenek węgla. Mycie podwozia czy silnika suchym lodem nie wymaga również stosowania szkodliwej dla środowiska chemii. Cały proces jest neutralny dla środowiska oraz nieszkodliwy dla operatora. W trakcie czyszczenia suchym lodem nie powstają żadne odpady.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości