Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Rewolucja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Data publikacji: Autor: (maj)

W oczekiwaniu na wejście Polski do Unii Europejskiej firmy sprzedające polisy już zmieniają taktykę i wabią klientów niższymi stawkami. Chcą zdążyć, zanim wejdzie do nas ubezpieczeniowa konkurencja z Zachodu.

Z obserwacji specjalistów wynika, że ubezpieczeniowa Europa jest tania. Sprzyja temu większa niż u nas konkurencja i bogatsza oferta firm ubezpieczeniowych.

Jeden z analityków rynku ubezpieczeniowego twierdzi, że po wstąpieniu Polski do UE procedura otwierania przedstawicielstw w Polsce będzie maksymalnie uproszczona, a nasz rynek jest łakomym kąskiem dla sprawnych i tanich firm z Zachodu. W dodatku stawki ubezpieczeń są wysokie i dlatego już w maju przyszłego roku mogą spaść, nawet do 30 proc.

Do tego czasu polskie firmy mają czas na zdobywanie nowych klientów. Nie jest wykluczone, że jeszcze przed przystąpieniem do Unii polisy OC zaczną tanieć.

- Trochę przypomina to politykę firm telekomunikacyjnych walczących o klientów - mówi broker ubezpieczeniowy z Łodzi. - Daje się ulgi i zniżki za lojalność.

Jeśli klient wykupi pakiet ubezpieczeń i oprócz samochodu ubezpieczy także mieszkanie, może liczyć na obniżkę stawki. W ten sposób można zyskać nawet 15 proc. kosztów polisy. Dla samochodu średniej klasy to kwota nawet kilkuset złotych.

Trzeba mieć jednak oczy szeroko otwarte i dokładnie badać ceny. Na rozchwianym rynku możemy bowiem łatwo przepłacić. Trzeba też uważać na pozornie korzystne oferty, dające zniżkę w zamian za ograniczenie liczby osób używających samochodu lub wykluczenie np. niedoświadczonych kierowców. Taka polisa może kosztować kilkaset złotych taniej, ale w razie wypadku możemy nie dostać odszkodowania, jeśli auto będzie prowadzić osoba nieobjęta polisą. Dlatego ubezpieczający się w najbliższych miesiącach powinni uważać, ile i za co płacą.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości