Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Rodzaje świateł w aucie. Też macie ten problem?

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Fot. Skoda Każdy kierowca powinien wiedzieć jak ważne jest prawidłowe oświetlenie auta. Coraz częściej pomagają w tym odpowiednie systemy, które mogą być zawodne. Ale jest na to sposób.

Rodzaje świateł i ich funkcje:

- światła mijania – ich zadaniem jest oświetlenie drogi przed pojazdem. Ze względu na zasięg często określane są jako krótkie. Ich włączanie jest obowiązkowe od zmierzchu do świtu, zamiennie ze światłami drogowymi. Używamy ich również w warunkach pogorszonej przejrzystości: mgły lub deszczu.

- światła drogowe – używamy ich od zmierzchu do świtu. Ze względu na moc określane są jako długie. Oświetlają drogę przed pojazdem w celu zwiększenia widoczności. Strumień światła oświetla drogę symetrycznie, czyli równomiernie prawą i lewą część drogi. Kierowca używający świateł drogowych zobowiązany jest do ich wyłączenia, jeżeli istnieje ryzyko oślepienia innych kierowców lub pieszych.

- światła przeciwmgłowe – służą do oświetlanie drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. W samochodach występują przednie i tylne. Przednie stosujemy, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi lub gdy zezwalają na to znaki. Tylnych świateł przeciwmgłowych możemy użyć tylko w przypadku, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

- kierunkowskazy – służą do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

- światła hamowania „stop” – sygnalizują hamowanie pojazdu. Światła te uruchamiają się automatycznie w momencie uruchomienia hamulca.

- światła pozycyjne – zapewniają oświetlenie podczas postoju. Powinny zapewnić widoczność pojazdu przy dobrej przejrzystości powietrza z 300 metrów.

- światła odblaskowe – zapewniają widoczność pojazdu oświetlonego przez inny pojazd w ciemności.

- światła awaryjne – sygnalizują awaryjne sytuacje. Używamy ich jeśli nasz postój jest wynikiem uszkodzenia pojazdu lub wypadku.

Problem z automatycznymi światłami?

W nowych modelach o tym  jaki rodzaj oświetlenia uruchomić w pojeździe decyduje komputer. Część kierowców twierdzi, że nie zawsze należy bezgranicznie ufać technologii.

Kierujący zaznaczają, że system niekoniecznie sprawdza się przy mżawce i mgle. Kierowca powinien włączyć wtedy światła mijania, ale komputer pozostaje przy światłach do jazdy dzienne. A to może wiązać się z karą (200 zł i 2 punkty karne).

System potrafi uruchomić reflektory drogowe w taki sposób, że oślepiają kierowców. Za to grozi kara - 200 zł i 2 punkty karne.

Aby uniknąć kłopotów należy wyłączyć tryb automatyczny i samodzielnie uruchamiać odpowiednie oświetlenie.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości