Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rok kompaktów

Data publikacji: Autor: Piotr Myszor

 W przyszłym roku kilka koncernów zaprezentuje swoje przyszłe modele kompaktowe. Zmiany czekają m. in. odwiecznych konkurentów - opla astrę i volkswagena golfa.

Poznamy także nowe wcielenia audi A3, citroena xsary i forda focusa.

Większość nowych kompaktów trafi na rynek dopiero w 2004 roku, ale będziemy je mogli poznać już podczas przyszłorocznych salonów samochodowych. Pochód nowości zacznie się w marcu, podczas salonu samochodowego w Genewie, od nowego audi A3. Nowy kompakt Audi ma mniej przypominać golfa, a bardziej niewielkie coupe. Przynajmniej w trzydrzwiowej wersji, która wejdzie na rynek pierwsza. W Genewie mamy także zobaczyć kolejne nadwozie nowego megane - scenica, a latem Renault zaprezentuje powiększonego, siedmioosobowego scenica.

Znacznie więcej nowości w tym segmencie ma przynieść wrześniowy salon we Frankfurcie. Podobnie, jak w przypadku obecnie sprzedawanych wersji, które także po raz pierwszy zaprezentowano we Frankfurcie, równolegle odbędą się prezentacje volkswagena golfa i opla astry. Podobnie także, pierwszy, jesienią tego roku, ma wejść do sprzedaży golf. Astra zacznie wchodzić na rynek dopiero z początkiem roku 2004. Ale skoro golf będzie we Frankfurcie, astra też musi. Nie tylko zresztą ona. Będziemy mogli poznać także drugą generację forda focusa, który także wejdzie do produkcji dopiero w 2004 roku. Nieco wcześniej będzie można oglądać niektóre elementy nowego focusa, takie jak zapewne płyta podłogowa, która będzie wspólna dla forda i kompaktowej mazdy 3, następcy linii 323. Samochód ma trafić do sprzedaży jesienią. Konstrukcyjnie spokrewniony będzie z tymi autami także inny odnowiony model, zapowiadany na koniec roku 2003 - volvo S40. Miejmy chociaż nadzieję, że projektując samochód konstruktorzy Volvo zmodyfikują elementy focusa tak, by S40 nie było tylko innym nadwoziem kompaktowego Forda.

W koncernie Volkswagena mają się pojawić jeszcze dwie nowości, które można zakwalifikować do segmentu kompaktów. Pierwszą, także zapowiadaną na salon samochodowy we Frankfurcie, jest seat salsa. Nie będzie to sportowy samochód, jak mogą pomyśleć ci, którzy pamiętają oznaczony to nazwą prototyp sportowego samochodu, ale raczej rodzinny samochód łączący cechy vana i kombi. Będą w nim wykorzystane elementy większych modeli - leona i toledo. W końcu roku ma także pojawić się nowa skoda octavia - kolejny samochód oparty na tej samej płycie podłogowej co volkswagen golf i audi A3. W porównaniu z obecną wersją ma być dłuższa, a dzięki większemu rozstawowi osi, także pojemniejsza.

Nowej wersji doczeka się także mercedes A. Najmniejszy samochód z gwiazdą będzie jednak większy niż obecna wersja. Konstruktorzy poszli raczej w stronę obecnej przedłużonej wersji tego auta.

Pojawią się jednak także nowości w segmencie najbardziej luksusowych aut. Za kilka dni, podczas salonu samochodowego w Detroit swą premierę będzie miał nowy rolls-royce, zbudowany oczywiście we współpracy z BMW, które jest właścicielem luksusowej angielskiej marki. Niewiele mniej prestiżowy Bentley pokazał już nadwozie zapowiadanej na przyszły rok nowości - continentala GT. Podobnie, jak w przypadku rolls-royce`a, tu także swój "wkład" ma nowy właściciel. Dla Bentleya jest nim Volkswagen, który uzbroi nową limuzynę m. in. w silnik W12 o mocy 550 KM.

Kolejnym "nowym volkswagenem" będzie lamborghini V10 coupe, z produkowanym w Niemczech aluminiowym nadwoziem wyprodukowanym w technologii opracowanej przez Audi oraz pięćsetkonnym silnikiem V10.

Makaron czy spaghetti
Kiedy wielkie koncerny kupowały mniejsze, ale zasłużone dla motoryzacji marki, mające swoje tradycje i renomę, wydawało się, że to dla nich wybawienie przed wizją upadku i zniknięcia z rynku. Tymczasem za kilka lat może się okazać, że z całej ich legendy pozostanie tylko nazwa, mająca napędzić wielkim koncernom bardziej snobistyczną część klienteli. Będzie jak w starym dowcipie - jedni będą musieli zadowolić się nudlami, inni będą mogli pozwolić sobie na makaron, a dla najlepszych będą włoskie przysmaki: pasta i spaghetti!


Bentley continental GT

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości