Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Rok produkcji – rok modelu

Data publikacji: Autor: Ryszard Cydejko

 Rozszyfrowanie posiadanej przez samochód metryki, swoistego dowód osobistego auta wcale nie jest łatwe.

Każdy samochód posiada metrykę, swoisty dowód osobisty, w którym zapisane są najważniejsze  informacje dotyczące auta. Nie każdy potrafi jednak ten skrót rozszyfrować.

 

VIN (skrót od  Vehiclr Identyfication Number) to kombinacja 17 cyfr i liter, w której  wyróżnić możemy  trzy grupy  z zakodowanymi informacjami o: producencie (kontynent, kraj, producent),, modelu samochodu (typ nadwozia, silnika model) i cechach charakterystycznych dla danego egzemplarza auta (rok produkcji lub rok modelu lub kod fabryki, numer kolejny). 

 

Zgodnie z zaleceniami rok produkcji pojazdu powinien  być umieszczony jako 7 od końca znak w 17 znakowym numerze VIN. Niestety jest to tylko zalecenie i producenci nie stosują się do niego w sposób rygorystyczny. Jedni podają rok, a nawet i miesiąc produkcji (np. FORD), inni  podają rok modelu (zwany popularnie modelem roku) -  tak robią miedzy innymi: Honda, Grupa VW, Rover. Spora liczba producentów (Mercedes, Peugeot, Renault, Fiat, Nissan)  w miejscu roku produkcji wybija numer koleiny wyprodukowanego samochodu.  Tak, więc zanim zaczniemy ustalać rok produkcji auta powinniśmy  poznać, w jaki sposób kodowany jest numer VIN w naszym aucie.

 

Rok produkcji  pojazdu - określa datę wyprodukowania konkretnego samochodu, przyjęcia go przez kontrolę ostateczną i przekazania do magazynu wyrobów gotowych. Pokrywa się on z rokiem kalendarzowym.

Rok modelu (zwany równiez modelem roku) - to okres czasu, w którym produkowane były samochody o tych samych cechach charakterystycznych. Zwykle rozpoczyna się on w połowie roku kalendarzowego i kończy w połowie nastepnego roku kalendarzowego. Pojęcie modelu roku "wymyślone" zostało dla celów marketingowych.

 

W ostatnich latach, kiedy na rynku podaż nowych samochodów przewyższa popyt i auta muszą sporo czekać na klienta coraz większego znaczenia nabiera pojęcie daty pierwszej rejestracji, która oznacza początek eksploatacji samochodu po jego zakupie w stanie fabrycznie nowym.

Jak zatem widać z przedstawionych informacji proste określenie daty produkcji samochodu wcale nie bywa takie proste i jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, co do wieku auta zlećmy to rzeczoznawcom?

 

W tabeli,  podajemy  zasady kodowania „lat” przestrzegając i przypominając, że w przypadku niektórych marek będzie to rok produkcji, w innych rok modelu, a w jeszcze innych fragment numeru seryjnego samochodu.

 

Kod

Rok produkcji

Kod

Rok produkcji

L

1990

W

1998

M

1991

X

1999

N

1992

Y

2000

P

1993

1

2001

R

1994

2

2002

S

1995

3

2003

T

1996

4

2004

V

1997

5

2005

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • trol (gość)

  Co to jest numer "koleiny"???, czy to jest poprostu błąd?

 • kjPrzybysz (gość)

  oj coś się Panu poyliło czy to aby napewno czwarty znak od końca numeru? Zawsze wydawało mi się że raczej na 10 miejscu numeru VIN (ISO 3779)

 • Bartlomiey (gość)

  http://cebid.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=12 polecam ten artykul

 • Sztomel

  Wiadomo, że w koncernie VAG dziesiąty znak numeru VIN oznacza rok modelowy pojazdu przypadający na okres od 01.08.XX r. do 31.07.XX r. Jak zatem jest możliwym, że np. Golf MK3 wyprodukowany dnia 05.06.96 r. ma w VIN literę "V" oznaczającą rok modelowy 1997 (poparte wpisami w angielskich dokumentach). Przecież w tym przypadku to model samochodu z cyklu produkcyjnego od sierpnia 95 r. do lipca 96 roku? Proszę o wyjaśnienie !

 • SoterBur

  Slusznie POdaje Pan te date do 1 sierpnia- kazdego roku- gdyz ROCZNIK SAMOCHODU KONCZY SIE Z DNIEM 31 LIPCA! Zatem kazdy wyprodukowany przed 31 Lipca np AD 2007 jest z 2007 a od 1 sierpnia 2007 do 31 Grudnia 2007 jest juz rocznikiem 2008! W Numerze VIN jest podana dokladnie Data - dzien m-c produkcji co jest b wazne przy zakupie niektorych czesci ( zwlaszcza elektroniki) dla danego modelu- gdyz w ciagu 1 roku produkcji moze byc zainstalowane kilka roznych podzespolow!Tak jest z produkcja amer i japcowa & angolska.Jak jest z ta komusza -UE tandeta? Nie mam POjecia!

 • Sztomel

  Niestety muszę stwierdzić, iż zgodnie z Pana wyjaśnieniem (?) problemu, który podałem wyżej, kwestia ta nadal nie została rozwiązana albowiem ww. Golf został wyprodukowany przed 31.07.1996 roku więc dlaczego rocznik modelowy 19997 a nie jak powinno być 1996 r. Nadmienić również muszę, iż w samochodach koncernu VAG w numerze VIN nie znajdzie Pan dokładnej daty produkcji : ani roku, ani miesiąca, ani dnia ! Jest tylko rok modelowy.

 • grazyna (gość)

  Ostrzegam przed posrednictwem sprzedazy samochodu przez "SprzedamGo".Nie umia sprzedac,a jesli sami sprzedacie bezposrednio,zadaj podwojnej prowizji,a nawet gdy zaplacicie 190 zlotych za ogloszenia,to i tak beda was przesladowac i nasylac komornika ! Wystrzegajcie sie tych drani z tzw. komisu mobilnego: "SprzedamGo"

 • Paweł (gość)

  jest tu ktoś ??

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości