Wszystko
o samochodach

Samochody / Testy

Rolls Royce Phantom

Data publikacji: Autor: pim

 W fabryce Rolls Royce a w Goodwood zaprezentowano najnowszy model tej firmy - phantoma.

W fabryce Rolls Royce'a w Goodwood zaprezentowano najnowszy model tej firmy - phantoma.

Samochodów niezwykle komfortowych, bardzo bogato wyposażonych, cichych, wygodnych i perfekcyjnie wykończonych co roku przybywa. Jak na takim rynku zachować aurę niepowtarzalności? Rolls royce phantom to pierwszy model stworzony pod kierownictwem nowego właściciela BMW. Przygotowanie supermodelu trwało 4 lata.

Patrząc z boku na samochód zauważamy, że zachowano charakterystyczne dla tej marki proporcje nadwozia i przedniego pasa, ale dziwny jest układ klamek. Klamka tylnych drzwi jest w ich przedniej części, bo są one mocowane do tylnego słupka i otwierają się do tyłu. Konstruktorzy uznali, że taki sposób pozwala na wygodniejszy dostęp do tylnych siedzeń.

Wnętrze jest wykonane niemal jak dzieło sztuki - zaprojektowane bardzo efektownie, choć bez ekstrawagancji i wykonane z najlepszych materiałów. W porównaniu z samochodami sprzed kilku lat ma dalej konserwatywnie elegancki charakter, ale bardzo nowoczesną stylizację i znacznie więcej polotu.
System wentylacyjny został tak zbudowany, żeby zapewnić maksymalną skuteczność wietrzenia wnętrza, ale wyeliminować powstające czasami "przeciągi". Klimatyzacja ma podział na 4 strefy: 2 z przodu i 2 z tyłu. Można ją także regulować z zewnątrz samochodu, żeby przy wsiadaniu już mieć odpowiadającą pasażerom temperaturę.

Tylne drzwi można zamknąć elektrycznie, naciskając guzik w tylnym słupku. W drzwiach są schowki na składane automatycznie parasolki. Tylne siedzenia w pełni zasługują na nazwę "kanapa", nie tylko ze względu na komfort, ale i na półokrągłe wykończenia na bokach. Ale ankiety przeprowadzone przez konstruktorów wykazały, że wielu właścicieli lubi samodzielnie prowadzić te samochody, więc także miejsce kierowcy jest niezwykle luksusowe. Nowinką jest zastąpienie obrotomierza przez wskaźnik mocy, jaka jeszcze została do wykorzystania. Automatyczna skrzynia biegów jest obsługiwana przez dźwignię w kolumnie kierownicy.

Wielka, sześciometrowa limuzyna ma także odpowiedniej wielkości silnik. Dwunastocylindrowy silnik w układzie V ma moc 453 KM i maksymalny moment obrotowy 720 Nm! Ważący 2,5 tony samochód może osiągać 100 km/h w 5,9 sekundy, czyli szybciej niż wiele samochodów, które są określane jako sportowe. Prędkość maksymalną ograniczono do 240 km/h. Zatrzymanie takiej rozpędzonej masy wymaga dobrych hamulców. Tarcze hamulcowe phantoma mają więc średnicę większą niż... koło malucha. Opony stworzono specjalnie dla tego samochodu i wyposażono w system PAX, pozwalający na jazdę także po przebiciu koła.

Takie cudo może się spodobać, ale niewielu na nie stać. Najłatwiej zdobyć znaczek firmowy z atrapy chłodnicy. Takich amatorów było widać wielu, bo phantom ma elektrycznie chowaną statuetkę na masce.


Mimo niemieckich korzeni tego auta, wnętrze zachowało bardzo klasyczny charakter angielskiego gentlemana. Jest jednak znacznie ładniejsze niż w przypadku rollsów sprzed kilku lat. Tablice zegarów to niemal dzieło sztuki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości