Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Rondo w Nysie wybudowane

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Rondo w Nysie wybudowane Po miesiącach utrudnień, stania w korkach i objazdów okolic mostu Kościuszki budowa ronda dobiegła końca. Kosztowała niespełna 4 mln zł.

W końcu nie muszę omijać tych okolic, bo w ostatnim czasie przejazd przez to skrzyżowanie graniczył z cudem. Teraz jest przejrzyście, czytelnie dla kierowców no i na pewno bezpieczniej. A że trochę pochyłe, to może i lepiej.

Przynajmniej nikt tędy nie będzie urządzał wyścigów - twierdzi Elżbieta Pilch z Nysy, dodając, że chciałaby tylko jeszcze, żeby teren wokół ronda został jak najszybciej obsadzony zielenią.

Tak też się stanie, ale jeszcze nie teraz. Tadeusz Dziubandowski z zarządu dróg powiatowych w Nysie zapowiada, że skrzyżowanie zazieleni się dopiero za kilka miesięcy. - Będzie trawa na wysepkach, a sam środek ronda obsadzimy różnego koloru i wielkości krzewami. W centralnym punkcie natomiast posadzone będzie drzewko - wylicza dyrektor Dziubandowski. - Stanie się to dopiero jesienią, bo teraz podczas upałów wszystko wnet by uschło.

A co do pochyłości ronda to sprawa jest prosta. Jego poziom został podniesiony do wysokości mostu, co zalecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dziubandowski zapewnia jednak, że żadne normy nie zostały przekroczone, a sam fakt, że jest trochę krzywo, zmusi kierowców do wolniejszej, a przez to ostrożniejszej jazdy.
Przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki, Ujejskiego, Szlaku Chrobrego i Mostowej trochę przeciągnęła się w czasie, bo trwała od jesieni ubiegłego roku. Powodem lekkiej obsuwy były problemy finansowe wykonawcy, który nie był w stanie dokończyć prac. Trzeba było ogłosić kolejny przetarg. - Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i rondo jest prawie gotowe - dodaje Tadeusz Dziubandowski.

Do zainstalowania zostało jeszcze kilka znaków, wymalowanie poziomych oznaczeń na nawierzchni, montaż nowego oświetlenia, ławek i uporządkowanie terenu.

Koszt prac wyniósł niecałe 4 mln zł, a zapłaciły za nie władze Nysy, powiat i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Zanim jednak urzędnicy doszli do porozumienia, musiało minąć wiele lat, zdarzyć się kilka wypadków, a mieszkańcy pobliskiego osiedla przy ul. Kościuszki musieli napisać stosy pism, protestów, petycji.

Narzekali na wiecznie rozpędzone samochody, trudności z przejściem na drugą stronę jezdni, no i oczywiście na zakorkowane skrzyżowanie. Do ich monitów dołączali się również policjanci z drogówki.

Po przebudowie skrzyżowania doszło jeszcze jedno udogodnienie dla właścicieli aut, szczególnie tych, którzy mieszkają na pobliskim osiedlu. - Aby dostać się do miasta, już nie muszą jechać przez ulicę Eichendorffa i tam włączać się w ruch na Ujejskiego, tylko prosto z Kościuszki wjeżdżają na rondo - dodaje Dziubandowski, który ostatecznego odbioru technicznego nowego skrzyżowania spodziewa się już w przyszłym tygodniu.

Klaudia Bochenek

Rondo w Nysie wybudowane
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Rondo w Nysie wybudowane

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości