Rotowanie opon. To trzeba wiedzieć

(mm) TVN Turbo/x-news
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak
Zima ustępuje wiośnie, a więc i zimówki powoli wymieniane są na ogumienie letnie. Niektórzy też przez cały rok stawiają na wersję całoroczną.

Producenci opon przyjęli zasadę, że graniczną temperaturą, która umownie rozdziela stosowanie bieżników zimowych jest średniodobowa temperatura powietrza powyżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli przez okres 1-2 tygodni temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 4-6 stopni Celsjusza, warto wyposażyć pojazd w opony letnie.

Producenci samochodów zalecają rotację opon, a jej głównym celem jest zapewnienie jak najdłuższego czasu użytkowania opon i bezpieczeństwa ich użytkowników. Informacji o prawidłowej kolejności i harmonogramie rotacji w danym pojeździe trzeba szukać w instrukcji obsługi.- Należy pamiętać, że nie można zamienić opon stronami. Jeśli pracowała na prawym przednim kole, to możemy ją zamienić tylko na prawy tył. A prawy tył na prawy przód - wyjaśnia Adam Klimek z TVN Turbo.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na żywotność opony wciąż pozostaje prawidłowe ciśnienie podczas eksploatacji, dlatego zaleca się jego kontrolę minimum raz w miesiącu. Sprawdzenie ciśnienia może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy kilometrów przebiegu opony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty