Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Rower, kajak, deska. Przewóz sprzętu sportowego autem

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Renault Wielu kierowców lubi spędzać urlop na sportowo. Często wiąże się to z koniecznością przewożenia sprzętu takiego jak rower, deska windsurfingowa czy kajak, a do tego należy odpowiednio się przygotować.

Przewóz sprzętu sportowego takiego jak rower, deska windsurfingowa czy kajak może okazać się wyzwaniem. Transport tak dużych przedmiotów w bagażniku może wiązać się z różnymi trudnościami, a w wielu przypadkach w ogóle nie ma takiej możliwości. Bardziej praktycznym pomysłem jest więc umieszczenie sprzętu w bagażniku mocowanym na dachu pojazdu.

Redakcja poleca:

Płatność mandatu kartą? Zapadła decyzja
Nowy podatek uderzy w kierowców?
Volvo XC60. Test nowości ze Szwecji

 - Należy pamiętać, że przewożenie sprzętu w bagażniku umieszczonym na dachu auta powoduje zwiększony opór powietrza w czasie jazdy. Oznacza to, że wykonywanie niektórych manewrów może sprawiać większy problem niż zwykle, w związku z tym lepiej nie rozwijać nadmiernej prędkości. Wzrosnąć może także zużycie paliwa, dlatego kluczem jest dążenie do płynnej, ekonomicznej jazdy – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak bezpiecznie przewozić sprzęt wodny?

Podczas przewożenia deski windsurfingowej lub kajaku warto stosować się do następujących zasad:

1. Aby bezpiecznie dowieźć sprzęt, należy go solidnie przymocować za pomocą uchwytów.
2. Na belki bagażnika wskazane jest założyć podkładki z gąbki, które zabezpieczą deskę przed przesuwaniem i uszkodzeniem.
3. Deskę lub kajak lepiej umocować na brzegu bagażnika – ułatwi to ich wkładanie i zdejmowanie oraz zostawi miejsce na maszt.
4. Przed przywiązaniem sprzętu należy sprawdzić, czy jego koniec nie uszkodzi otwartej klapy bagażnika lub szyby.
5. Metalową klamrę lepiej zabezpieczyć gumową osłoną.
6. Uchwyty na maszt powinno się przymocować w jednakowej odległości wzdłuż osi auta.
7. Taśmy mocujące należy mocno dociągnąć, a ich końce owinąć, by nie hałasowały w czasie jazdy. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów warto sprawdzić umocowanie sprzętu.

Zobacz także: Jak dobrać olej silnikowy?

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

Więcej opcji dla rowerzystów

Większość spośród powyższych rad z powodzeniem mogą stosować także osoby przewożące rowery. Ten rodzaj sprzętu z powodzeniem można jednak przewozić także w bagażnikach mocowanych z tyłu pojazdu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że rowery łatwiej umocować na tej wysokości niż na dachu. Kierowca, który przewozi rowery z tyłu auta, nie musi także obawiać się wjazdu do garażu czy parkingu podziemnego, do którego samochód z bagażnikiem na dachu mógłby się nie zmieścić. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy bagażnik z rowerami zasłania tablicę rejestracyjną, konieczne jest umieszczenie dodatkowej tablicy na samym bagażniku. Można ją wyrobić w odpowiednim urzędzie zajmującym się rejestracją pojazdów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • patryś98 (gość)

    Ja zazwyczaj jeżdżę na wakacje samochodem pożyczonym w Panek więc staram się wybiera modele które mają stosunkowo dużo miejsca jeśli chodzi o przewóz wszystkich rzeczy. Dobrze sprawdzają się SUVy w moim przypadku

  • tey (gość)

    Ja od początku wiedziałam, że będę samochodem przewozić rower i specjalnie kupiłam taki, żeby bez problemu ów rower się zmieścił. No i teraz wystarczy złożyć tylne kanapy i voila! Wchodzą nawet dwa rowery na pionowo. :) Nie ma to jak minivan. ^_^

  • roberto (gość)

    U mnie w xlv bez żadnego ale sie sprzęt sportowy z tyłu mieści. Moge całkiem złożyć tylne fotele a to sporo dodatkowej przestrzeni daje. Do tego wygodny jest, więc w dalsze trasy na luzaku sobie nim pomykam. No i dzięki schowkom funkcyjnym żaden bagaż luzem nie lata

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości