Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rower miejski a koronawirus. Czy można wypożyczać rowery miejskie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa wpływają również na działanie systemów rowerów miejskich.

 Możliwość wypożyczenia miejskich jednośladów jest zawieszona od 1 do 11 kwietnia i może zostać wydłużona w zależności od rozwoju pandemii koronawirusa.

W Warszawie terminale zostały wyłączone, a rowery zablokowane na stacjach. Na każdej z nich pojawi się informacja o zawieszeniu systemu. Rowery pozostaną na stacjach, z wyjątkiem elektrycznych jednośladów, które operator przewiezie do magazynu.

Koronawirus w Polsce. Fakty 

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Obecnie w Polsce zakażonych jest już ponad 2300 osób, z czego 35 zmarło.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  •  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  •  a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • KP (gość)

    Chciałbym "pogratulować" pomysłodawcom zakazu wypożyczania rowerów. Od kilkunastu dni dojeżdżałem do pracy rowerem mając w drodze wirtualną styczność z dwiema, trzema osobami, które z nich wcześniej korzystały. Od dwóch dni muszę dojeżdżać autobusem przy czym wymieniam się zarazkami z 50-cioma osobami biorąc pod uwagę wszystkich, którzy jechali najpierw autobusem, a potem tramwajem w ciągu wcześniejszych kilku godzin.

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości