Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Rowerem po mieście. Jak bezpiecznie podróżować?

Data publikacji: Autor: Agencja TVN / x-news / x-bank gallery / KWP w Olsztynie

fot. Smart Sezon rowerowy w pełni. Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, więc kierowcy powinni zwracać na nich szczególną uwagę. Duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają także sami rowerzyści. O czym muszą pamiętać?

Wzajemne oskarżenia rowerzystów i kierowców nie mają końca. Zatem rowerzysto, jak uniknąć błędów i bezpiecznie podróżować po mieście? Na drodze szczególnie pamiętaj o tych rzeczach: wyjeżdżaj na drogi sprawnym rowerem, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, uważaj przy wyjazdach z posesji, podwórek, czy dróg osiedlowych.

Jakie są obowiązki kierowców wobec rowerzystów?
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
- Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
- Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
- Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Tylko w ciągu ostatniego półrocza na warmińsko-mazurskich drogach doszło do blisko 30 wypadków, których przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. Przepisy jasno określają, że kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • scand (gość)

    A może dla równowagi coś wiecej o obowiazkach rowerzystów wobec kierowców, oraz pieszych.

  • Kwo wadis Wolsko? (gość)

    Wolscy kierowcy są wspaniali, są po prostu najlepsi i dlatego w naszym kraju 99,9% wszystkich wypadków to powodują piesi i rowerzyści. Takie są fakty. A wolskie rewelacyjne wozy typu Golf, Passat czy Astra, które wymyślił i zaprojektował Jarosław Kaczyński są najlepsze na świecie. Ich nadwozia kombi i silniki TDI jako pierwszy także opracował Kaczyński. Wolacy kochają te auta bo można nimi dojechać spod domu pod samiuśkie drzwi marketu, i kupić dwa worki kartofli, 3-kilo buraka oraz kapustę. Rowerami zaś jeżdżą żydzi, imigranci, pedały, ateiści i lewacy, notabene nietrzeźwi i powodują przy tym mnóstwo wypadków. Same fakty, tylko fakty.

  • Też gość (gość)

    Proszę Redakcję o skasowanie bzdurnych majaczeń naćpanego idioty z Wolski.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości