Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Rowerzyści na ulicy

Data publikacji: Autor: (ET)

<i>- Irytujące jest, jak wielu rowerzystów przejeżdża przez przejścia dla pieszych, choć podobno przepisy nakazują im przeprowadzanie roweru...</i>

- Irytujące jest, jak wielu rowerzystów przejeżdża przez przejścia dla pieszych, choć podobno przepisy nakazują im przeprowadzanie roweru. Czy rowerzyście wolno jechać pod prąd ulicą jednokierunkową?

- Rowerzystów obowiązują przepisy ruchu drogowego, podobnie jak innych kierujących. Jadąc pod prąd ulicą kierunkową lub przejeżdżając przez przejście dla pieszych popełniają wykroczenia, za które mogą zostać ukarani mandatem karnym.

Kodeks szczegółowo określa prawa i obowiązki tej grupy kierujących. Przypomnę kilka z najważniejszych obowiązków. Kierujący rowerem jednośladowym:

 • ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych - korzystając z tej drugiej, musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
 • w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych - jest obowiązany korzystać z pobocza. Jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych, kierujący rowerem ma prawo korzystać z jezdni.

 • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów.

 • Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Zobacz także

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości