Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rozmawiać?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek: Prowadzenie rozmowy przez telefon komórkowy bez urządzenia głośnomówiącego jest karane. W Polsce grozi za to mandat 100 zł, a na terenie Unii Europejskiej – od 35 do 50 euro. Przepisy obowiązujące w Polsce zabraniają kierującemu pojazdem korzystania w czasie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Burzliwy rozwój telefonii cyfrowej umożliwił prowadzenie rozmów w każdym miejscu, również w samochodzie. Jednocześnie zauważono, że dużo wypadków drogowych powodowanych jest przez kierowców rozmawiających przez telefon w czasie jazdy.

 

Prawie pełne pokrycie siecią obszaru Polski oraz obniżenie cen usług sprawiają, że telefony GSM są powszechnie używane. Dzięki szybkiemu i bezpłatnemu dostępowi do numerów alarmowych systemu ratownictwa, wielu ludziom w różnych sytuacjach uratowały życie.

 

Rozmawiać czy nie?

 

Przepisy obowiązujące w Polsce zabraniają kierującemu pojazdem korzystania w czasie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku o czym stanowi art.45.2.1 Kodeksu Drogowego. Za prowadzenie rozmowy przez telefon komórkowy bez urządzenia Fot. Robert Kwiatek: Prowadzenie rozmowy przez telefon komórkowy bez urz±dzenia g³o¶nomówi±cego jest karane. W Polsce grozi za to mandat 100 z³, a na terenie Unii Europejskiej – od 35 do 50 euro. głośnomówiącego grozi w Polsce mandat 100 zł, na terenie Unii Europejskiej – od 35 do 50 euro.

Ze statystyk wypadków wynika, że do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi często z powodu zaabsorbowania kierowcy innymi czynnościami niezwiązanymi z prowadzeniem auta. Kierowcy rozmawiający przez telefon mają znacznie wydłużony czas reakcji, popełniają więcej błędów, niż kierowcy używający zestawów głośnomówiących. Problem stanowi oderwanie ręki od koła kierownicy celem dokonania niezbędnych operacji na klawiaturze telefonu. Na czynności manualne nakładają się zmiany w psychice kierowcy spowodowane doznaniami emocjonalnymi, które niesie Fot. Maciej Pobocha: Najtañszy, przewodowy zestaw s³uchawkowy kosztuje od 29 do 200 z³. rozmowa. Jeżeli nie mamy w samochodzie odpowiednich urządzeń głośnomówiących, lepiej jest wyłączyć telefon podczas jazdy.

 

Pomocny zestaw

 

Dla kierowców, którzy z telefonu korzystają sporadycznie, wystarczy przewodowy zestaw słuchawkowy pozwalający na odbieranie i kończenie rozmów bez potrzeby sięgania do telefonu, dzięki przyciskowi umieszczonemu na obudowie mikrofonu. Takie urządzenia można kupić w każdym punkcie Fot. BMW: Technologia ³±czno¶ci bezprzewodowej, zwana Bluetooth, jest bardzo wygodna, jednak zestaw kosztuje 300 – 450 z³. z akcesoriami do telefonów, a ich cena waha się od 29 zł (nie najlepsza jakość, sztywny wkład, wypada z ucha) do prawie 200 zł.

 

Bardziej zaawansowane technologicznie zestawy wykorzystują transmisję bezprzewodową. Wtedy kierowca ma tylko słuchawkę w uchu, a jego ruchy nie są ograniczone kabelkiem łączącym. W technologii Bluetooth niewielka jednostka główna zestawu, mocowana za pomocą klipsa, jest połączona przewodem z lekką słuchawką, która doskonale pasuje do ucha. Zestaw oferuje podstawowe funkcje Fot. BMW: Profesjonalny zestaw g³o¶nomówi±cy montowany fabrycznie w samochodzie klasy wy¿szej. sterowania połączeniami. Telefon znajduje się w teczce, a użytkownik może odbierać i realizować rozmowy, sprawdzać pocztę głosową, nagrywać rozmowy lub informacje. Bluetooth kosztuje w granicach 300 – 450 zł.

 

Profesjonalne zestawy głośnomówiące wyposażone są w centralkę łączącą telefon z mikrofonem, głośnik, antenę zewnętrzną i zasilanie. Umożliwiają wyciszenie radioodbiornika po nadejściu połączenia telefonicznego. Są dedykowane do konkretnych modeli telefonów i nie powodują „przywiązania” kierowcy do kabli i słuchawek. Ceny zestawów są zróżnicowane i wynoszą od 700 do 1500 złotych. Montaż zestawu samochodowego i anteny trzeba zlecić specjalistom.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • gigi (gość)

    witam mam pytanie wracajac do artykulu z dnia 10.01.2005 na temat telefonów kórkowych, jak ma sie sprawa w stosunku do kierowcow rozmawiajacych przez radiotelefony, (np. energetyka, gazownia itp) przeciez takie radiotelefony posiadaja mikrofony ktore trzeba trzymac w reku podczas rozmowy wczasie jazdy wiec jak to jest???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości