Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany Kierowca, który rozmawia przez telefon komórkowy, prowadzi, jakby miał 0,8 promila alkoholu we krwi. Zestaw głośnomówiący nie eliminuje niebezpieczeństwa.

Potwierdzają to badacze z amerykańskiego University of Utah. Według nich kierowcy prowadzący rozmowę telefoniczną podczas jazdy o 9 proc. wolniej reagują w sytuacjach, gdy konieczne jest użycie hamulca.

Rozmowa przez telefon – nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego – prowadzi do zmniejszenia koncentracji kierowcy i spowalnia jego reakcje. Uwaga kierującego skupia się na rozmówcy, a nie na drodze. Dlatego nie widzi on wszystkich zagrożeń lub dostrzega je z opóźnieniem.

Zobacz: Polak kierując pracuje na laptopie, przegląda dokumenty

- W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, a tor jazdy staje się bardziej nierówny – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Według amerykańskich naukowców zarówno rozmowa przez telefon trzymany w dłoni, jak i z użyciem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego wpływa negatywnie na kierowanie pojazdem. Średnio kierowcy prowadzący rozmowę telefoniczną wykazują o 24 proc. większe wahania odległości od samochodu znajdującego się z przodu oraz o 19 proc. wolniej odzyskują normalną prędkość po manewrze hamowania w porównaniu do osób nie używających telefonu podczas jazdy.

Aż na dwanaście sekund kierowca dekoncentruje się podczas wybierania numeru na klawiaturze telefonu, a pięć sekund zajmuje mu odebranie rozmowy.

Zobacz: Zestawy głośnomówiące - poradnik kupującego

Wyeliminowanie rozmów w czasie jazdy wydaje się niemożliwe, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Z rozmów trzeba całkowicie zrezygnować w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji, czyli np. na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, w pobliżu przejść dla pieszych.

Na później powinniśmy odłożyć rozmowy towarzyskie i korzystać z telefonu tylko jeśli jest to konieczne. Najlepiej z rozpoczęciem rozmowy poczekać do momentu zatrzymania się w bezpiecznym miejscu.
 
Całkowicie zabronione jest pisanie SMS-ów podczas prowadzenia samochodu. To bardzo niebezpieczne zachowanie, ponieważ powoduje, że kierowca odrywa jedną rękę od kierownicy i nie skupia wzroku na drodze. Na każde 6 sekund pisania SMS-a aż przez
4,6 sekundy kierowca nie patrzy na drogę. Przy prędkości 90 km/h to 115 metrów przejechanych bez obserwacji jezdni! Pisanie wiadomości zwiększa ryzyko wypadku 23 razy.

Kierowca korzystający podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego.

Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości