Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Roztargnienie

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek: W zasadzie trudno się pomylić, a jednak niektórzy kierowcy przez roztargnienie zamiast oleju napędowego wlewają do zbiornika benzynę. Wtedy nie należy uruchamiać silnika i przetransportować pojazd do warsztatu. Co zrobić, gdy zamiast oleju napędowego zatankowano benzynę? Przede wszystkim, nie uruchamiać silnika.

Fot. Robert Kwiatek: W zasadzie trudno siê pomyliæ, a jednak niektórzy kierowcy przez roztargnienie zamiast oleju napêdowego wlewaj± do zbiornika benzynê. Wtedy nie nale¿y uruchamiaæ silnika i przetransportowaæ pojazd do warsztatu.

 

Pistolety dozujące paliwa umożliwiają napełnienie benzyną zbiorników samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Benzyna nie ma skłonności do samozapłonu i nie jest paliwem dla silników Diesla. Oprócz tego nie ma własności smarujących i użycie jej jako paliwa może doprowadzić do poważnych awarii aparatury wtryskowej. W szczególności dotyczy to wysokociśnieniowych układów common rail oraz pompowtryskiwaczy.

 

Jeśli przez niewiedzę lub roztargnienie zamiast oleju napędowego zatankowano benzynę, nie należy uruchamiać silnika. Korzystając z usług holownika trzeba przetransportować samochód do warsztatu, spuścić benzynę, napełnić zbiornik olejem napędowym i dokładnie odpowietrzyć układ zasilania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Henry (gość)

    Kiedyś kumplowi udalo się odjechać od CPN-u chyba kilometr po tym jak do benzyny dolal ropy. Ciekawe jakim cudem. Wiem że w zimie dolewają benzyny do ropy; ile trzeba dolac aby nie przedobrzyc vo nigdy dieslem nie jeździłem

  • taki jeden (gość)

    moj znajomy przez pomylke dotankowal do ropy benzyny. poradzili mu, zeby co jakis czas zatrzymywal sie na stacji i uzupelnial ON. samochod w ktorym to zrobil to nowka SKODA Octavia i nic sie panie nie stalo.

  • sabig

    Panowie, jak można pomylić krany z ON i Pb, wszystko zależy ile się zatankowało, naklepszy pomysł to spuszczenie paliwa i zatankowanie poprawnego. Raczej nie ryzykowałbym z odpaleniem silnika, ale cóż ja jestem ostrożny. A to, że jednemu nic się nie stało po zatankowaniu złego paliwa, nie chce mi się wierzyć, po prostu nie przyznał się do totalnego zakręcenia umysłowego. Wszędzie trzeba myśleć.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości