Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Rozudowa dróg. GDDKiA ma ambitne plany - czego moga spodziewać się kierowcy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Na etapie przygotowania, realizacji i rozliczenia znajduje się obecnie 586 zadań na istniejącej sieci. Co ma w planach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?

GDDKiA chce dostosować nawierzchnię do obciążenia 11,5 t/oś

W ramach rozbudowy drogi krajowej, nawierzchnia konstrukcji drogi dostosowywana jest do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Projektowany przekrój to najczęściej droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m oraz opaskami (stanowiącymi część pobocza, po obu stronach jezdni) o szerokości 0,5 m.

W zależności od stanu technicznego i nośności, obiekty inżynierskie w ciągu rozbudowywanej drogi są remontowane lub budowane od podstaw. Tam, gdzie droga przechodzi przez tereny  zurbanizowane, powstają chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowywane są też skrzyżowania, zatoki autobusowe i odwodnienie drogi. Budowane są również m.in. ekrany przeciwhałasowe, kanały technologiczne, azyle dla pieszych oraz lewoskręty.

275 zadań na istniejącej sieci

Na etapie przygotowania jest obecnie 219 zadań dotyczących rozbudowy (lub przebudowy) blisko 1660 km dróg. W wielu przypadkach są to wielokilometrowe ciągi tych dróg. Rozbudowana zostanie m.in DK22 na długości ponad 256 km od Kostrzyna nad Odrą do Elbląga, ok. 190 km DK79 w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, ok. 82 km DK36 w woj. wielkopolskim i dolnośląskim, ok. 75 km DK74 w woj. lubelskim, 56 km DK65 w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim czy 52 km DK60 w woj. łódzkim i mazowieckim.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny 

W realizacji są 43 zadania o długości ok. 155 km. Wśród nich m.in. rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze (woj. mazowieckie), rozbudowa DK21 Słupsk - Ustka (woj. pomorskie) czy rozbudowa DK28 Przemyśl - Medyka (woj. podkarpackie).

13 zadań o długości ok. 26 km zostało zakończonych w ostatnim czasie, ale wciąż trwają ich ostateczne rozliczenia. Dotyczy to m.in. przebudowy drogi krajowej nr 66 w m. Szepietowo (woj. podlaskie) czy rozbudowy DK74 na odcinku Frampol - Gorajec (woj. lubelskie).

W ramach inwestycji realizowanych na istniejącej sieci aż 268 dotyczy zadań z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Oprócz tego zrealizowane zostaną także m.in. inwestycje z obszaru inteligentnych systemów transportowych (ITS). Łącznie z zadaniami związanymi z rozbudową lub przebudową dróg na istniejącej sieci zrealizowanych będzie 586 inwestycji, które znajdują się na różnym etapie zaawansowania.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości