Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Rozwój jednej technologii napędza drugą (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Paradoksalnie prace nad samochodami autonomicznymi mają spory wpływ na jazdę klasycznymi autami. Chodzi o systemy nawigacyjne.

Dziś mapy w samochodach pozwalają na to, by określić naszą pozycję co do kilku centymetrów, a już wkrótce będzie to kilka milimetrów. Zanim jednak to się stanie, ulice muszą przemierzyć specjalne pojazdy. Wyposażono je w lasery oraz kamery, tak aby uzyskać ultradokładny obraz mapy. Miesięcznie taki pojazd pokonuje kilkanaście tysięcy kilometrów.

Producenci map nie kryją co jest ich priorytetem. - Przede wszystkim są to mapy służące pojazdom autonomicznym - wyjaśnia Grzegorz Leopold z Tomtom.

Redakcja poleca:

Ryś 126. tak wygląda nowy Maluch!
Najdroższe modele aut. Przegląd rynku
Nawet 2 lata więzienia za jazdę bez prawa jazdy

Zanim jednak nadejdzie ten moment, w którym po drogach będą przemieszczać się tylko samochody autonomiczne, minie jeszcze sporo czasu. - Nie możemy też zapomnieć o klasycznych nawigacjach, których jeszcze długo będziemy używać. Współczesne pojazdy mają wiele sensorów i czujników - dzięki temu można przygotować mocno zaawansowane systemy nawigacyjne - wyjaśnia Frans de Rooj z Tomtom.

Mapy przyszłości będą się składały z kilku poziomów informacji i mają potrafić określić jak daleko auto znajduje się od krawędzi jezdni. Taka mapa będzie aktualizowana codziennie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości