Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rusza budowa systemu poboru opłat na polskich drogach

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Rusza budowa systemu poboru opłat na polskich drogach Elektroniczny system poboru opłat za przejazd ciężarówkami po autostradach, ekspresówkach i drogach krajowych ma ruszyć 1 lipca 2011 r. Pierwsze bramownice - urządzenia dzięki którym możliwe będzie naliczanie opłat - stanęły już na trasie ekspresowej S1 na Górnym Śląsku.

Aby system mógł ruszyć na polskich drogach musi stanąć 430 bramownic. System elektronicznego poboru opłat od wszystkich samochodów o masie powyżej 3,5 t. viaTOLL będzie obsługiwała austriacka firma Kapsch.

Zobacz: Opłaty drogowe po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady

W początkowym okresie będzie funkcjonował na wszystkich autostradach, drogach ekspresowych i niektórych krajówkach (razem 1,5 tys. km). W 2012 obejmie kolejne trasy.

System viaTOLL wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Aby mógł funkcjonować, nad wybranymi odcinkami sieci dróg włączonych do systemu nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice. Są to lekkie stalowe konstrukcje, wyposażone w anteny umożliwiające komunikację z urządzeniami pokładowymi viaBOX, które będą musiały być zamontowane w każdym samochodzie o masie powyżej 3,5 t. poruszającym się po drogach włączonych do viaTOLL.

Pierwsze bramownice stanęły na trasie ekspresowej S1 na Śląsku. W całej Polsce trwają prace związane z budową kolejnych. Do 1 lipca 2011 roku, kiedy zacznie działań viaToll, powstanie ponad 430 takich konstrukcji.

Każdorazowo, gdy taki pojazd będzie mijał bramownicę, zostanie naliczona opłata za przejazd określonym odcinkiem drogi włączonej do systemu.

Przypominamy, że viaTOLL od 1 lipca 2011 r. będzie obowiązkowy dla pojazdów powyżej 3,5 t.

Rusza budowa systemu poboru opłat na polskich drogach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Rusza budowa systemu poboru opłat na polskich drogach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości