Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Rynek paliw: ceny ropy wciąż rosną

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Ostatnie dni stały pod znakiem „przedświątecznej” podwyżki cen ropy. Udział w skoku cen ropy z poziomu 103 do 108 dol. za baryłkę miał szereg pozytywnych danych makroekonomicznych z USA, a także doniesienia odnośnie poziomu zapasów.

Fot. Archiwum Polskapresse Wśród wyników bardzo mocno podbudowujących przeświadczenie o poprawie koniunktury za Wielką Wodą świadczy ilość ubiegających się o zasiłki (najniższa od trzech lat) czy bardzo dobre rezultaty odczytów z rynku nieruchomości. Także indeks nastrojów Michigan pozwolił wyrobić sobie dobrą opinię odnośnie wyników rynku amerykańskiego.

Zapasy ropy oceniane przez Departament Energii spadły niemal pięciokrotnie bardziej, niż spodziewać się tego można było w prognozach. Wynika to z chęci ograniczenia wysokości podatków od poziomu rezerw.

Dane z USA są zatem bardzo interesujące i dają obraz wyraźnej poprawy warunków inwestycyjnych w tym kraju. Tego rodzaju doniesienia przyćmiły trwające w Europie dalsze boje o wyleczenie z kryzysu w strefie euro.

Iran nie puszcza już "perskiego oka"

Nadal w kontekście rynku ropy sporo mówi się o kwestii irańskiej. Jest to właściwie kluczowy problem międzynarodowy ostatnich tygodni, przyćmiewający częstotliwością medialnej ekspozycji śmierć Kim Dzong Ila czy wieści o sytuacji gospodarczej w Europie.

Chodzi tu o zagrożenie sankcjami i próby wpłynięcia na władze w Teheranie, dla zaprzestania programu nuklearnego. Iran tymczasem świadom jest własnej roli w świecie – jako drugi eksporter w ramach OPEC pośrednio trzyma w szachu wiele krajów, dodatkowo jeszcze może pozwolić sobie na utrudnianie tranzytu ropy przez cieśninę Ormuz między własnym wybrzeżem a Półwyspem Arabskim. Dziennie przeprawia się tamtędy ponad 15 mln baryłek ropy. Ostatnie zapowiedzi mówią o 10-dniowych ćwiczeniach perskiej floty, rozpoczynających się jutro. Tego rodzaju manifestowanie własnej potęgi może być niestety argumentem dla zwolenników radykalnych rozwiązań sytuacji. Napięcie na linii Teheran-Zachód z pewnością jest jednym z najpoważniejszych impulsów wzrostowych na rynkach międzynarodowych.

Mała obniżka cen paliw w okresie świątecznym?


Na polskim rynku paliw po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawiły się obniżki cen hurtowych. Niestety kierowcy muszą przyzwyczaić się do wysokich cen paliw. W cennikach producentów w mijającym tygodniu (22 grudnia) średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego po raz pierwszy od połowy października się wyrównały. Kolejne dni jednak przyniosły korekty cen paliw i w konsekwencji dziś 1000 litrów popularnej benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 4272 zł netto, o 14,50 zł mniej niż tydzień temu. Przed miesiącem paliwo to było 102 zł droższe, niż obecnie. W przypadku cen oleju napędowego polscy producenci wprowadzili długo oczekiwane obniżki, ich skala nie jest może imponująca, bo na przestrzeni tygodnia hurtowa cena oleju spadła o 59 zł na 1000 l. – dziś za 1000 litrów diesla trzeba zapłacić 4293 zł netto, ale nadzieję może dać użytkownikom diesli sam fakt zatrzymania się podwyżek. W Wigilię Orlen i Lotos mogą wprowadzić nowe cenniki hurtowe. Do najbliższej środy ceny hurtowe benzyny w rafineriach mogą wzrosnąć o ok. 15 zł, w przypadku oleju napędowego też trzeba liczyć się z nieco większą podwyżką, bo wynoszącą 25 zł. W wyniku tych korekt, paliwa podrożeją, jednak wartości zmian nie wpłyną znacząco na cenniki detaliczne stacji paliw.

Paliwa droższe w Nowy Rok?

Kierowcy od kilku tygodni testują swoje nerwy i zasobność portfeli, bo zatankowanie pełnego baku wiąże się z wydatkiem znacząco wyższym, niż kilkanaście tygodni temu. Emocje kierowców może podsycać fakt, że od stycznia 2012 roku będzie obowiązywała nowa stawka podatku akcyzowego dla oleju napędowego. Uspokajająco natomiast może na właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi podziałać komunikat PKN Orlen, który zapewnił wczoraj, że wprowadzenie nowej akcyzy nie oznacza, że ceny paliw wzrosną automatycznie o wysokość podatku.

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień – zgodnie z analizami e-petrol.pl - przyniósł bardzo niewielkie zmiany. W ostatnim tygodniu grudnia średnie detaliczne ceny benzyny bezołowiowej osiągnęły poziom 5,44 zł za litr, za diesla średnio płaciliśmy 5,59zł. Dla kierowców zmiany cen na rynku hurtowym, jakich byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach oznaczają, iż w ostatnim tygodniu 2012 roku muszą oni przygotować się na większe wydatki za tankowanie. W nadchodzących dniach możemy spodziewać się średnich cen benzyny 95 na poziomie 5,45-5,59 zł/l, w przypadku oleju napędowego kierowcy powinni być przygotowani na wydatek rzędu 5,46-5,58 zł/l. Relatywnie najmniej, bo 2,84-2,90 zł będzie kosztował litr autogazu.

Źródło: e-petrol.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • wismar2 (gość)

    Stoję w garażu! Pomykam ZTM. Zero stresu, stania w korku, buspasik. Polecam! Jak potrzebuję, to jadę!

  • Hemdryk (gość)

    I co z tego buraku głupi

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości