Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Rynek paliw: to nie był zły rok

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Ostatni tydzień na stacjach przynosi dwie refleksje. Pierwsza jest następująca – znów zapłaciliśmy drożej: za Pb95 o 1 grosz, a za Pb98 o 3 grosze. Do tego jednak w upływającym roku można się było przyzwyczaić.

Fot. Archiwum Polskapresse I tu właśnie nachodzi druga refleksja – 2011 był czasem podwyżek bardzo odczuwalnych dla kierowców. Czy jednak ich skala rzeczywiście była tak ogromna?

W tym roku cena oleju napędowego jest chwilę przed Sylwestrem o dziewiętnaście proc. wyższa niż była tuż po rozpoczęciu roku. Bezołowiowa benzyna 95 podrożała w 2011 roku o jedenaście proc., autogaz zaś o osiem proc. Dla porównania rok 2010 w podobnym okresie czasu oznaczał podwyżki sięgające trzynastu proc. w przypadku benzyny, i aż dwudziestu trzech proc. dla autogazu (ten ostatni między październikiem a grudniem 2010 podskoczył o niemal 40 groszy na litrze). Diesel procentowo zwyżkował podobnie.

Widać więc z tych szacunków, że wzrost cen – jakkolwiek zauważalny, nie był jednak tak diametralny, jak rok wcześniej. Zapewne na nasze postrzeganie sytuacji wpłynąć mogło przerwanie psychologicznej bariery 5 zł/l i przebicie przez olej napędowy poziomu benzyny.

W ostatnich dniach za benzynę 95 trzeba zapłacić 5,45 zł/l, a za jej szlachetniejszą odmianę – 5,73 zł/l. Bez zmian na swych pozycjach tkwi paliwo dieslowskie i gaz płynny – odpowiednio po 5,59 zł/l i 2,85 zł/l.

W tym tygodniu najtańsza benzyna jest na Dolnym Śląsku – po 5,38 zł/l, zaś najdroższa – na Pomorzu Zachodnim – po 5,50 zł/l. W przypadku diesla w cenach najniższych prym wiedzie również Dolny Śląsk i Łódzkie – z ceną 5,54 zł/l. Najdroższe znów jest Pomorze Zachodnie z ceną 5,66 zł/l.

Stolicami wojewódzkimi o najtańszej benzynie są w tym tygodniu Gdańsk i Białystok – kosztuje tam ona 5,38 zł/l. Najdroższa Pb95 jest w Gorzowie Wlkp. – po 5,59 zł/l. Białystok jest tez miastem o najtańszym oleju napędowym - 5,51 zł/l. W Gorzowie Wlkp. kupimy najdroższy olej napędowy w spośród głównych miast w Polsce – po 5,69 zł/l.

Źródło: e-petrol

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości