Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Rząd analizuje opłaty za autostrady

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Tegoroczne wakacje obnażyły słabość stosowanego dotychczas sposobu pobierania opłat za przejazd autostradami. Kilkukilometrowe korki przed punktami poboru należności zintensyfikowały prace nad nowymi rozwiązaniami. Wciąż jednak nie wiadomo, na które z nich zdecyduje się resort infrastruktury - podaje "Rzeczpospolita".

Fot. Archiwum PolskapressePo pierwszych dniach tegorocznych wakacji 2014 roku, kiedy to przed bramkami na autostradach A1 i A4 tworzyły się olbrzymie korki, rząd podjął decyzję o zwolnieniu kierowców z obowiązku opłaty za przejazd na pierwszej z nich we wszystkie weekendy sierpnia. Było to rozwiązanie doraźne, lecz zapoczątkowało proces intensywnych prac nad zastosowaniem wydajniejszej metody poboru opłaty za przejazd autostradami.

Wśród propozycji rozważanych przez resort infrastruktury znajduje się m.in. video-tolling, czyli system oparty na kamerach video, które automatycznie rozpoznają tablice rejestracyjne pojazdów. Niestety, w warunkach ograniczonej widoczności nie spisują się one najlepiej, co zwiększa ryzyko błędu. Dodatkowo, wymaga on utrzymania etatów pracowników zajmujących się weryfikacją odczytów.

Wielu kierowców proponuje przyjęcie stosowanych z powodzeniem w np. Czechach winiet. Nie wymagają one montowania na drogach specjalnych bramownic, a także spowalniających ruch punktów poboru opłat. Jednak mankamentem tego rozwiązania jest mała szczelność systemu, zaś wprowadzenie go na autostradach należących do prywatnych koncesjonariuszy oznaczałoby konieczność wypłacania im ze skarbu państwa rekompensat.

Kolejną propozycję wystosował operator systemu viaTOLL, firma Kapsch. Proponuje ona system poboru opłat za przejazd autostradami, który stanowiłby rozszerzenie stosowanego od 2011 roku rozwiązania przeznaczonego dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Resort infrastruktury zachowuje jednak wstrzemięźliwość wobec tej oferty, gdyż obawia się zmonopolizowania rynku.

Decyzja w sprawie ujednolicenia systemu poboru opłat za przejazd autostradami ma zapaść najpóźniej jesienią 2015 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości