Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Rząd rezygnuje z winiet

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Arkadiusz Gola Resort infrastruktury rozważa wprowadzenie w naszym kraju nowego, bardziej efektywnego sposobu poboru opłat za przejazd płatnymi autostradami. Jednym z pomysłów było zastosowanie winiet. Najprawdopodobniej jednak do tego nie dojdzie - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. Arkadiusz GolaŁącznie, Ministerstwo Infrastruktury brało pod uwagę sześć możliwych opcji. Jedna z nich została już odrzucona jeszcze zanim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skończyła analizę porównawczą. Rządzący zrezygnowali ze stosowanych np. w Niemczech lub Czechach winiet. Taka metoda poboru opłat została uznana za mało efektywną. Szacuje się, że wykupuje je średnio zaledwie 35% kierowców. Dodatkowo, wprowadzenie winiet wiązałoby się z koniecznością wypłaty rekompensat prywatnym zarządcom autostrad.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej", największe szanse na wprowadzenie ma elektroniczny system poboru opłat. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnych urządzeń montowanych na przedniej szybie pojazdu. Analogicznie, jak w dostępnym obecnie systemie viaAUTO firmy Kapsch. Wadą takiego rozwiązania jest obowiązek stosowania specjalnego urządzenia, którego koszt wynosi ok. 100 zł.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Resort daje sobie rok na rozwiązanie tego problemu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marcin K. (gość)

    Efektywność, efektywność... Czemu mnie to nie dziwi, że priorytetem nie jest ułatwienie życia kierowcom, a wyciągnięcie od nich ciężkich pieniędzy w trochę inny sposób?

  • Majster (gość)

    Najlepszym rozwiązaniem dla rządu byłoby wprowadzenie opłaty za autostrady pobieranej każdorazowo z góry,np przy PIT.Załóżmy 1000 zł za cały rok,a jeśli się nie jeździ-trudno,opłata przepada. To był żart,ale zawsze mnie dziwi,że nigdy nasi rządzący nie zaczerpną pomysłu z już sprawdzonych systemów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości