Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Sąd Najwyższy poparł ubezpieczonych!

Data publikacji: Autor: MTR

Fot. Wojtek Wiczyński Na tę uchwałę Sądu Najwyższego, czekało wielu zmotoryzowanych, którym firmy ubezpieczeniowe odmawiały wypłaty odszkodowania z tytułu OC.

Chodziło o niekorzystną dla ubezpieczonych interpretację art. 38 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zgodnie z którym zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody jeżeli oba pojazdy uczestniczące w kolizji należą do tego samego właściciela .

 

Jeżeli więc obaj uczestnicy kolizji kupili samochód na kredyt wzięty w tym samym banku, albo użytkowali samochody wzięte w leasing w tym samym towarzystwie leasingowym – co wcale nie jest sytuacją aż tak rzadką – część firm ubezpieczeniowych stała na stanowisku, że posiadaczem pojazdu jest bank udzielający kredytu, na który zgodnie z umową kredytowa przewłaszczono Fot. Wojtek Wiczyński własność zakupionego auta do momentu zakończenia spłacania rat lub towarzystwo leasingowe, przeto, zgodnie z literalnym brzmieniem cytowanego artykułu ustawy ubezpieczeniowej, odszkodowanie się nie należy.

 

Mieliśmy do czynienia z typowym przykładem niedoróbki legislacyjnej. W Polsce bardzo dużo pojazdów jest kupowanych na kredyt lub użytkowanych w leasingu,  więc ustawodawca powinien przewidzieć takie sytuacje i wyłączyć je z działania art. 38 ust. 1. Efekty tej niefrasobliwości posłów musiał naprawić Sąd Najwyższy. 

 

W grudniu ubiegłego roku, Rzecznik Ubezpieczonych, korzystając ze swoich ustawowych uprawnień złożył do Sądu Najwyższego wniosek o dokonanie powszechnie obowiązującej wykładni tego przepisu, uznając, że stosowana przez niektóre firmy ubezpieczeniowe interpretacja jest krzywdząca dla kredytobiorców i osób użytkujących pojazdy wzięte w leasing.

 

Sąd Najwyższy przeciął spory interpretacyjne, uznając w podjętej w siedmioosobowym składzie uchwale z dnia 22 kwietnia 2005 (sygnatura akt III CZP 99/04)) że w opisywanych sytuacjach  art. 35 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ma zastosowania .

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

 • Jacek (gość)

  Pierwszy uczciwy Polak urodzi się według Nostradamusa w 2050 roku. Klienci oszukują firmy ubezpieczeniowe; Firmy ubezpieczeniowe starają się nabic w butelkę klientów a normalni uczciwi ludzie płacą za ten cały cyrk i kiedy już tracą cierpliwość zbieraja manatki i jadą gdzieś za granicę.

 • Wernyhora (gość)

  Jacku! czy jesteś nieuczciwym Polakiem?

 • krtek (gość)

  Kto płaci za "ten cały cyrk", jeżeli uczciwy Polak jeszcze się nie urodził???

 • Jacek (gość)

  Za cyrk płacą Ci którzy po prostu nie potrafią kraść i oszukiwać bo nie mają takich zdolności.

 • Tomasz (gość)

  To przecież zwykłe draństwo.Firmy ubezpieczeniowe szukają jak zwykle dziury i dobrze wiedziały,że w tym artykule 38 nie chodzi o te sytuacje.Inną zaś sprawą jest nasze ustawodawstwo.Myślę,że te luki prawne są robione świadomie i z premedytacją-może nawet lobbowane. Nie sposób bowiem sobie wyobrazić,że 460 wysokopłatnych wybrańców wraz ze swoimi asystentami z aparatami fotograficznymi w ręku produkują takie buble legislacyjne- istny horror-

 • Wernyhora (gość)

  Zrekapitulujmy: Jacek twierdzi, że każdy Polak jest nieuczciwy. (Ci, którzy nie oszukują też są nieuczciwi, tylko nie mają zdolności.) Ale - skoro Jacek, jako Polak jest nieuczciwy, to nieuczciwa jest również jego wypowiedź. CBDD

 • jurek (gość)

  a co w sytuacji gdy mam 2 samochody, i żona/dziecko puknie we mnie?? Czy moje oc nie pokryje szkody bo oba są moje?

 • SZUWAREK (gość)

  Wernychora ma rację, Jacku zmień obywatelstwo i dopiero wówczas się wypowiadaj. Na przykład zostań Chińczykiem, ich jest najwięcej, więc zawsze mają rację:))))

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości