Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Salon marki Koenigsegg w Katowicach. Te auta kosztują nawet 1,7 mln dolarów za sztukę

Data publikacji: Autor: Katarzyna Pachelska

Fot. Koenigsegg Kolejna ekskluzywna marka samochodów w Katowicach. Samochody Koenigsegg będzie można niedługo kupić w pierwszym nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowo-Wschodniej salonie przy ul. Bocheńskiego w Katowicach. Salon będzie się znajdować w tym samym budynku, co salony Ferrari i Maserati. Koenigsegg to szwedzka marka, która produkuje nie tylko superekskluzywne (i przy tym oczywiście drogie), ale i superszybkie samochody. Najszybszy jej model może rozwinąć prędkość ponad 450 km/h.

W Katowicach wkrótce zostanie uruchomiony salon marki Koenigsegg, który znajdować się będzie przy ul. Bocheńskiego 109, czyli przy salonie Ferrari, Maserati oraz galerii i restauracji La Squadra.

Pierwszy salon marki Koenigsegg w Europie Środkowo-Wschodniej

Katowickie dealerstwo będzie pierwszym salonem Koenigsegga na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Koenigsegg to szwedzka marka, która produkuje nie tylko superekskluzywne, ale i superszybkie samochody. Wśród modeli jest jeden z najszybszych seryjnie produkowanych samochodów na świecie - Koenigsegg Agera R, który może rozwinąć prędkość 455 km/h.

Ceny tych aut przyprawiają o palpitacje serca. Najnowszy model, Gemera, kosztuje ok. 1,7 mln dolarów.

Od hangaru na lotnisku do fabryki superaut

Historia powstania marki Koenigsegg jest fascynująca. Wszystko za sprawą genialnego wynalazcy i biznesmena Christiana Erland Harald von Koenigsegga, który udowodnił, że wcale nie trzeba wielkich koncernów, żeby tworzyć motoryzacyjne dzieła sztuki, które osiągami przyćmiewają takie legendy jak Bugatti czy McLaren.

Von Koenigsegg założył firmę w 1994 roku, mając zaledwie 22 lata. Pierwszy prototyp udało mu się zbudować w hangarze opuszczonym przez szwedzkie siły powietrzne w dwa lata (pas startowy służył do testowania szybkich aut), ale pierwszy samochód pod marką Koenigsegg sprzedał w 2002 roku, czyli 8 lat od założenia firmy.

Obecnie gama modelowa Koenigsegga liczy 15 modeli, a moce produkcyjne pozwalają na zbudowanie 25-30 samochodów rocznie. Czas oczekiwania na zamówione auto wynosi 8-10 miesięcy.

Samochody jak jajka Faberge

Koenigsegg jest znany z wprowadzania przełomowych technologii do produkcji samochodów. Koenigsegg One:1 np. to pierwszy na świecie produkcyjny samochód o mocy 1 megawata. Inny model - Regera jest najpotężniejszym samochodem hybrydowym na świecie. Szwedzka firma jako pierwsza zastosowała np. felgi wykonane w całości z włókna węglowego. Szwedzka firma stworzyła w 2010 r. też własną jednostkę napędową - silnik V8 wraz z dwusprzęgłową przekładnią o 7 biegach. Samochody Koenigsegg mają też unikalne tylne zawieszenie, wyposażone w trzy amortyzatory (coś w sam raz na polskie drogi).

Sam Christian Erland Harald von Koenigsegg porównuje swoje dzieła do jajek Faberge, mówiąc, że jego samochody są piękne nawet tam, gdzie nie można zajrzeć.\

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

Auta Koenigsegga mają charakterystyczne drzwi skrzydła, które jednak zostały tak zmyślnie zaprojektowane i składane, że da się wysiąść z auta nawet na ciasnym miejscu parkingowym.

To będzie najbardziej ekskluzywna marka w portfolio katowickiej firmy dealerskiej

Koenigsegg Katowice będzie prowadzony przez katowicką rodzinną firmę Pietrzak Group, która zaczynała od salonów Renault, a teraz oprócz tej francuskiej marki sprzedaje również peugeoty i dacie. Od kilku lat firma specjalizuje się też w superluksusowych samochodach. Zaczęło się od niewielkiego salonu Ferrari, później doszła kolejna włoska marka - Maserati, a po niej - francuska Alpine. Salon przy ul. Bocheńskiego w Katowicach został rozbudowany, znalazło się w nim miejsce też na restaurację włoską La Squadra, jedyną restaurację na świecie przy salonie samochodowym Ferrari.

Decyzję o ubieganiu się o autoryzację podjęliśmy ze względu na rosnące zainteresowanie marką na naszym rodzimym rynku. Mamy duże doświadczenie w pracy z markami luksusowymi i superluksusowymi, a nasza lokalizacja stanowi doskonałą podstawę do dalszej ekspansji Koenigsegga w tej części kontynentu - mówi Jakub Pietrzak, współwłaściciel Koenigsegg Katowice

Z okazji nadchodzącego otwarcia salonu Koenigsegg Katowice w sobotę 19 września 2020 r. odbędzie się premierowy pokaz Koenigsegg Gemera, mega-GT, które po raz pierwszy zawita do Polski. W trakcie wydarzenia w katowickiej galerii La Squadra (bo tam będzie miała miejsce prezentacja tego modelu) zostaną zaprezentowane w sumie aż 4 modele aut marki Koenigsegg:

  1. Gemera,
  2. Jesko,
  3. Jesko Absolut
  4. One:1

Premierę zainauguruje Adreas Petre, sales directorof Europe, Asia, Middle East, Africa & Oceania.

Model Koenigsegg Gemera to pierwszy samochód w historii marki, który ma 4 (a nie dwa) fotele. Można powiedzieć, że to rodzinny samochód. Ma hybrydowy silnik, przyspieszenie do 100 km/h zajmuje mu "aż" 1,9 s, a prędkość maksymalna - ponad 400 km/h.

Źródło: Dziennik Zachodni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Robert (gość)

    Cieszę się że są już w Polsce, wreszcie pozbędę się Dacii Logan i kupuję wersję dla czterech osób czyli Gemera. Czy wiadomo w jakiej wysokości będą raty na dwa lata przy wkladzie własnym 6000zł ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości