Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Salon piękności

Data publikacji: Autor: Michał Kij

Fot. Lancia: Lancia Ypsilon została okrzyknięta samochodem dla kobiety. Widocznie tak chcieli szefowie od marketingu. Widok kobiety wybierającej nowy samochód wywołuje u sprzedawców poruszenie. Czasem panikę.

Nigdy nie wiadomo, o co ona zapyta? Facet jest prosty w obsłudze. Możesz zarzucić go zwrotami typu „wielopunktowy wtrysk”, „wielowahaczowe zawieszenie”, „czterokanałowy ABS”, a uwierzy, że traktujesz go jak eksperta.

 Fot. Lancia: Lancia Ypsilon zosta³a okrzykniêta samochodem dla kobiety. Widocznie tak chcieli szefowie od marketingu.

Potem wciśniesz mu już każdy kit, z „niezwykle praktycznym zestawem relingów dachowych” do Seicento. Jeśli jest pewnym siebie gadułą i wysłuchasz go do końca, to też uwierzy, że traktujesz go jak eksperta i... Już wiesz, co dalej!

 

Z kobietami nie jest tak łatwo. Przede wszystkim dlatego, że każda z nich jest inna. Nigdy tak naprawdę nie wiesz, z kim masz do czynienia. Na początek warto założyć, że z  pewnością nie są zainteresowane wyłącznie odcieniem lakieru i tapicerki.

 

Tak zwane „damskie” auta wcale nie są tymi, które mają największe powodzenie u pań. Małe modele też nie mają wzięcia:

- Kobiety zwracają uwagę przede wszystkim na walory praktyczne. Czy samochód ma duży bagażnik, nadaje się na zakupy, na wakacyjny wyjazd. Ważne jest też bezpieczeństwo – mówi Agnieszka Wieczorek z firmy Auto Plaza, warszawskiego salonu Forda – Oczywiście wygląd i kolor też mają znaczenie, ale równie ważny jest na przykład komfort jazdy. 

 

Zwykle panie kupują samochód, który ma być drugim w rodzinie. Skończyły się jednak czasy, gdy decydowały się na najtańsze, proste toczydełka, choć cena wciąż jest ważnym ograniczeniem. Zdecydowanie wolą modele z półki Renault Clio lub Opla Astry. Nim wybiorą się do salonu namiętnie wertują prasę motoryzacyjną i często są bardziej zdecydowane na konkretny model i wersję niż mężczyźni. Są dobrze zorientowane w wyposażeniu dodatkowym.

 

Cenią wszystko, co podnosi wygodę jazdy i znakomicie odróżniają zwykły gadżet od czegoś pożytecznego. Z uwodzicielsko pomalowanych ust blondynki może paść bardzo konkretne pytanie. Na przykład o pojemność i  moc silnika, bo te parametry wpływają na ekonomikę eksploatacji. Kobiety za kierownicą nie lubią szastać pieniędzmi.

 

Oczywiście czasem wizyta u dilera jest dla nich podróżą w nieznane:

- Zdarzają się klientki, które oczekują, by je poprowadzić przez zawiłości techniki. Wówczas łatwiej im rozmawiać ze mną, niż z kolegą – uśmiecha się Agnieszka Wieczorek – Po prostu: jak kobiecie z kobietą.

 

W przeciwieństwie do potomków kozaków i huzarów córki Wenus nie potrzebują czterech kółek, by poczuć, że są coś warte. Samochód jest ich pomocnikiem i w żadnym wypadku nie powinien być ciężarem. Stąd niechęć do pielęgnowania go w jakikolwiek inny sposób niż dolewanie benzyny, oleju i płynu do spryskiwacza. Samochód, jak wymarzony mężczyzna, winien być przede wszystkim niezawodny.

 

Marka i model często są bez znaczenia. Jednym paniom podoba się skromna elegancja aut francuskich i włoskich. Inne cenią funkcjonalność i bezpieczeństwo kombi, czy dużej terenówki. Kobiety sukcesu śmiało sięgają po ostre wozy  sportowe.

 

I mały kabriolet i zadziorne Subaru 4x4 mają szansę. „Baba za kierownicą” to wymysł facetów. Większość kobiet prowadzi bezpiecznie, a niektóre potrafią i lubią jeździć naprawdę szybko.

 

Kobiety nie tylko kupują, ale coraz częściej projektują samochody. W pewnym sensie rosnąca oferta różnej maści minivanów, terenówek i innych aut, które są przede wszystkim użyteczne jest dowodem postępującej feminizacji motoryzacji. Nawet w tej dziedzinie mężczyźni muszą się przyzwyczaić do bliskiej obecności koleżanek. Co może być skądinąd nie tylko pouczającym, ale i bardzo miłym doświadczeniem.

 

Fot. Fiat: Niewielki Fiat Idea ma równie¿ szanse znale¼æ nabywców w¶ród kobiet. Fot. Land Rover: Coraz wiêkszym wziêciem u pañ ciesz± siê auta terenowe. Fot. Rinspeed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Rinspeed: Ka¿dy samochód, którym mo¿na dojechaæ do celu,
jest dobry. Fot. Renault: Wbrew panuj±cej w pewnych krêgach opinii, kobiety prowadzi³y samochody od zawsze. Fot. Audi: W³a¶ciwa pozycja za kierownic± jest bardzo wa¿na (DKW 1959 r.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Maserati: Amazonki bior± czynny udzia³ w wy¶cigach samochodowych. Na zdjêciu znana modelka Jodie Kidd ¶ciga siê w wy¶cigach Maserati. Fot. Opel: Nie wiadomo dlaczego, niektórzy panowie wyobra¿aj± sobie kobiety wy³±cznie w autach ma³ych. Tymczasem du¿e, te¿ pasuj±. Fot. Renault: Samochód s³u¿y nie tylko do je¿d¿enia. Na zdjêciu s³ynna w latach 60. aktorka BB.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości