Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Salon samochodowy w Genewie

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Ryszard Polit: Alfa Romeo Brera – prawda, że piękna? Na salonie motoryzacyjnym w Genewie czekały na widzów nie tylko najnowsze samochody. Śmiałkowie mogli się napić wody z ogniwa paliwowego.

Najlepszą obroną jest atak. Do takiego wniosku doszli managerowie koncernów samochodowych, którzy nie bacząc na zastój w sprzedaży, wprowadzają nowe modele. Ale są też ciekawe technologie. W Genewie śmiałkowie mogli się napić wody z ogniwa paliwowego - jest niesmaczna, ale zdrowa.

 

Wśród wystaw samochodowych Salon w Genewie ma szczególne znaczenie, bowiem tutaj można zobaczyć i porozmawiać z najważniejszymi ludźmi w branży samochodowej. Są szefowie wszystkich koncernów samochodowych, właściciele małych firm, styliści, inżynierowie i specjaliści od marketingu. Fot. Ryszard Polit: Alfa Romeo Brera – prawda, ¿e piêkna?

 

Tak zwane salonowe premiery można liczyć w różny sposób. My wybraliśmy te, które mogą być interesujące z naszego punktu widzenia. Najważniejszą z nich jest prezentacja trojaczków – Citroena C1, Peugeota 107 i Toyoty Aygo. Te małe auta różniące się szczegółami zewnętrznymi trafią do sprzedaży jesienią – podobno w Europie Zachodniej mają kosztować 8 500 euro.

 

Duże zainteresowanie wzbudzał VW Passat, który jest większy i doskonalszy od poprzednika. Jednak najwięcej gapiów skupiały te stoiska, na których oprócz aut można było podziwiać modelki. Pod tym względem Fot. Ryszard Polit najładniej prezentowały się marki Grupy Fiata – Alfa Romeo, Fiat i Lancia. Alfa Romeo Brera wzbudzała szczególny entuzjazm za sprawą niezwykle urodziwej modelki. Tłumy więc oblegały, a o to na wystawie właśnie chodzi.

 

Chevrolet Matiz też był wspomagany modelkami, jednak tłum się nie kłębił – nie wiadomo z jakich powodów. SsangYonga wspomagał mistrz olimpijski w gimnastyce artystycznej, który stanął na głowie i tym najbardziej zadziwił zgromadzonych. Potwierdzało to tezę, że facet też potrafi.

 

Nie gorszy był prezenter w General Motors, który zachwalał technologię otrzymywania prądu w ogniwach paliwowych. Ponieważ ubocznym produktem jest woda, zgromadzeni mogli jej spróbować. Nie jest szkodliwa, o czym przekonywała świetna kondycja samego prelegenta, popijającego wodę z menzurki.

 

Na salonie dostrzegliśmy też słynnych stylistów – Giorgio Giugiaro z synem, pana Sbarro i naszego rodaka – Justyna Norka, otoczonych dziennikarzami. Średnie zainteresowanie wzbudzał komik przebrany za Jasia Fasolę. Nie dowiedzieliśmy się, jaki będzie nowy Porsche (Cayman) i czy Saab jest rzeczywiście na sprzedaż. Za to nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w naszym kraju będzie niezależny od General Motors Poland diler Cadillaka. A nowy Seat Leon ma być w sprzedaży w końcu roku. 

 

Salonowe nowości są już znane, teraz trzeba czekać na ceny.

 

Wykaz nowości

 

Samochód

Przypuszczalny termin

wprowadzenia w Polsce

Alfa Romeo 159

wrzesień

Alfa Romeo Brera

jesień

Chevrolet Matiz

kwiecień

Citroen C1

jesień

Citroen C6

jesień

Fiat Croma

czerwiec

Hyundai XG

?

Kia Rio

?

Range Rover SPOA

?

Mercedes-Benz klasy B

?

Opel Zafira

lipiec

Peugeot 107

jesień

Saab 9-3 Sport Combi

wrzesień

SsangYong Rodius

?

Seat Leon

prawdopodobnie koniec roku

Tata Crossover

niedostępna w Polsce

Toyota Aygo

jesień

Volkswagen Passat

kwiecień

 

Fot. Ryszard Polit: Fiat Croma – trochê hatchback, trochê kombi Fot. Ryszard Polit: Toyota Aygo – jeden z trojaczków prezentowa³ siê godnie. Fot. Ryszard Polit: Chevrolet Matiz nie przyci±ga³ t³umów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Kia Rio zosta³a uznana za wyj±tkowo interesuj±cy model, ze wzglêdu na pióropusz. Jest on niedostêpny, nawet w opcji. Fot. Ryszard Polit: VW Passata oblega³y t³umy, chocia¿ nie by³ wspomagany ¿adnymi modelkami. W tej sytuacji trzeba podaæ, ¿e projektantem nadwozia jest Murat Gunak. Fot. Ryszard Polit: Niektórzy producenci wspomagali siê histori±. Lancia nie mia³a ¿adnej premiery, ale ma przecie¿ tradycjê – na zdjêciu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Na pomys³ wykorzystania w³asnej tradycji wpad³o te¿ Mitsubishi. Na zdjêciu kabriolet Colta z lat 60. Fot. Ryszard Polit: Wspó³czesny coupe-kabriolet Mitsubishi Colta. Fot. Ryszard Polit: Seat Leon w ca³ej okaza³o¶ci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Innego z trojaczków, Citroena C1, wspomaga³a piêkna pani. ot. Ryszard Polit: Alfa Romeo Brera – prawda, ¿e piêkna? Fot. Ryszard Polit: Seat Leon w ca³ej okaza³o¶ci. Fot. Ryszard Polit: Seat Leon w ca³ej okaza³o¶ci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Konferencje prasowe odbywa³y siê co 15 minut. Fot. Ryszard Polit: Przed interesuj±cymi autami gromadzi³y siê t³umy rozentuzjazmowanych panów. Fot. Ryszard Polit: M³ody Giugiaro oficjalnie przej±³ po ojcu kierowanie firm± Ital Design.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Facet te¿ potrafi. Mistrz olimpijski w gimnastyce artystycznej wspomaga³ SsangYonga – premiera modelu Rodius. Przyci±ga³ t³umy. Fot. Ryszard Polit: S³ynny stylista Giorgetto Giugiaro. Fot. Ryszard Polit: Ja¶ Fasola?
- Nie, to imitacja. Fot. Ryszard Polit: Zaanga¿owano te¿ piêkno¶ci z innych wystaw i konkursów – na zdjêciu Miss Cinema 2004. W tej sytuacji, samochód
jest zupe³nie nie wa¿ny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Niektórym autom do twarzy by³o w ró¿owym. Fot. Ryszard Polit: Wielu z niedowierzaniem ogl±da³o usportowion± wersjê Lanci Ypsilon. Wydawa³o siê, ¿e to miejskie auto nie zosta³o stworzone do rozwijania du¿ych prêdko¶ci. W wersji prezentowanej na zdjêciu osi±ga tymczasem 212 km/h. Fot. Ryszard Polit: Mo¿na by pomy¶leæ, ¿e to plan filmu „¯yleta” z Pamel± Anderson w roli tytu³owej. Fot. Ryszard Polit: „Houston, Houston, jak mnie s³yszycie”?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Ryszard Polit: Zestaw jak marzenie. Fot. Ryszard Polit Fot. Ryszard Polit Fot. Ryszard Polit: Zajêcie miejsca w samochodzie mo¿e byæ frajd± samo w sobie.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości