Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Samochód bez własnej gotówki

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Czy to możliwe, żeby nie posiadając własnych pieniędzy stać się właścicielem nowego samochodu? Okazuje się, że tak!

Dilerzy samochodowi pośredniczący w przyznawaniu kredytów na auta z zapałem przekonują, że nie ma nic prostszego niż stać się właścicielem wymarzonego pojazdu, a nasze marzenia mogą ziścić się w ciągu jednego dnia. Prezentowana oferta wygląda rzeczywiście niezwykle atrakcyjnie.

- Procedura przyznawania kredytu jest w naszym banku maksymalnie uproszczona - tłumaczy Kornelia Wesołek, z firmy Anro Trade, autoryzowanego dilera Toyoty w Chwaszczynie. - Formalności załatwiane są na miejscu, a większość tzw. papierkowej roboty spada na naszego pracownika. Klient musi dostarczyć tylko kilka dokumentów, a zatwierdzenie kredytu jest możliwe w ciągu jednego dnia.

Czy rzeczywiście wszystko wygląda tak prosto i mimo braku gotówki możemy kupić samochód w ciągu jednego dnia?

Wszystko uproszczone
Uproszczona procedura przyznawania kredytu uwalnia nas od większości formalności i po wypełnieniu przystępnie napisanego wniosku kredytowego, decyzja banku zapada rzeczywiście szybko. Czas oczekiwania możemy przeznaczyć na przykład na obejrzenie swojego przyszłego samochodu. Następnie przyjdzie kolej na okazanie wymaganych dokumentów - dowodów tożsamości i zaświadczenia z miejsca pracy o wysokości naszych zarobków. Potem czeka nas rozmowa z doradcą bankowym, który przedstawi nam wszystkie możliwości spłat kredytu, na tym etapie musimy również podjąć decyzję o wysokości rat miesięcznych i uwaga - zwykle o wysokości naszego wkładu własnego. Większość banków wymaga, by pierwsza rata pokrywała co najmniej 10 procent wartości nabytego samochodu. Są też banki, które oferują kredyt pozwalający sfinansować cały zakup pojazdu. Jeżeli spełnimy warunki dostaniemy tzw. promesę kredytową, będąca obietnicą przyznania pożyczki. Na podstawie tego dokumentu diler wystawia dokumenty, które będą konieczne przy rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

Nie dla wszystkich
Jeszcze nie tak dawno zaciągnięcie kredytu na zakup nowego samochodu oznaczało wypełnianie dziesiątek skomplikowanych formularzy, namawianie przyjaciół by zostali poręczycielami kredytu, długie oczekiwanie na decyzje banku i niejednokrotnie odmowę przyznania pożyczki. Te czasy skończyły się. Jednak nie każdy może liczyć na możliwość dostania pożyczki. Podstawowym warunkiem, który sprawia, że jesteśmy pożądanym klientem dla banku jest nasza zdolność kredytowa i jeżeli jest ona niewystarczająca możemy zapomnieć o kredycie. Zdolność kredytowa to nasza możliwość spłacenia zaciągniętej pożyczki, wiąże się ściśle z wysokością naszych zarobków. Z reguły wymagane jest by było nas stać na następujące wydatki: minimum 200 złotych na eksploatację samochodu, ok. 300 złotych na każdą osobę w rodzinie oraz środki na pokrycie stałych rachunków i opłat. Do tego dochodzi oczywiście kwota raty, którą mamy do spłacenia bankowi. W praktyce oznacza to, że jeżeli zarabiamy poniżej tysiąca złotych na miesiąc nasza szansa na dostanie kredytu gwałtownie maleje. Jeżeli nasze zarobki oscylują wokół tej kwoty lub ją przewyższają możemy śmiało wstępować do salonu dilerskiego.
 

Kwota kredytu: 40 tys. zł
Wkład własny: 0 zł
Raty zmienne  
Liczba rat Oprocentowanie Wysokość raty miesięcznej
12 19.9 3563 zł
24 16.4 1918 zł
36 16.4 1365 zł
48 16.4 1091 zł
60 16.4 928 zł
72 16.7 834 zł
84 16.7 760 zł
Kwota kredytu: 50 tys. zł
Wkład własny: 0 zł
Raty zmienne  
Liczba rat Oprocentowanie Wysokość raty miesięcznej
12 19.9 4454 zł
24 16.4 2398 zł
36 16.4 1706 zł
48 16.4 1363 zł
60 16.4 1160 zł
72 16.7 1043 zł
84 16.7 950 zł
Na podstawie danych Kredyt Renault

1. Odwiedzamy bank dilerski i wypełniamy wniosek kredytowy.
2. Przedstawiamy poświadczenia naszej zdolności kredytowej (zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta, PIT-y rozliczeniowe)
3. Wraz z doradcą bankowym analizujemy możliwości spłaty kredytu, decydujemy się na okres kredytu, wysokość rat i ich rodzaj.
4. Oczekujemy na zatwierdzenie przyznania nam kredytu. W tym czasie możemy dokładnie zapoznać się z wybranym przez nas modelem auta.
5. Podpisujemy umowe, wcześniej okazując przynajmniej dwa dokumenty tożsamości.
6. Dostajemy promesę kredytową, na podstawie której diler sporządza dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu.
7. Idziemy do urzędu zarejestrować samochód, wykupujemy obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC i wracamy do salonu, by wyjechać z niego naszym nowym samochodem :o)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości