Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Samochód elektryczny. Będzie można dofinansować zakup auta na prąd

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Samar

FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI/POLSKA PRESS Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad programem „Mój elektryk”. MA to być druga tura dofinansowania do zakupu aut na prąd.

- Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Program obejmie także pojazdy wyposażone w silnik, którego cykl pracy nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji objętych systemem zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, o którym mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji – poinformował IBRM Samar Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Dofinansowanie zakupu samochodów udzielane będzie przez NFOŚiGW w formie dotacji, a w przypadku leasingu - w formie subwencji „ze środków udostępnionych bankom z przeznaczeniem na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu w rozumieniu art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy Prawo ochrony środowiska”. - Program będzie skierowany do szerokiej grupy beneficjentów: osób fizycznych, jednostek sektora finansów publicznych, instytutów badawczych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni, rolników indywidualnych, kościołów i innych związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2021-2026 – wylicza resort klimatu.

Ogłoszenie naboru wniosków ma nastąpić po uzyskaniu od Komisji Europejskiej potwierdzenia zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Może to nastąpić w przyszłym miesiącu. Szczegóły finansowe dotyczące programu „Mój Elektryk” nie zostały jeszcze przedstawione.

Według danych z końca maja 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 25 407 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez pierwsze pięć miesięc br. ich liczba zwiększyła się o 6 671 sztuk, tj. o 149% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Zobacz także: Skoda Enyaq iV - elektryczna nowość

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Greg-k (gość)

    Czekamy na Izerę a nie na Skody

  • Vosco Fan (gość)

    Albo na nową syrenę - Vosco EV2 - polski elektryczny samochód osobowy. W tym roku ma być premiera. Pojemność bagażnika podobno aż 400l, a zasięg podobno od 200 - 250 kilometrów. A wykonany przez dobrą, prywatną firmę FSO Syrena w Kutnie - nawet platforma własna.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości