Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód elektryczny. Milion elektryków? Rząd zmienia plany

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Renault Nie będzie miliona samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. Ma być 600 tysięcy, ale w... 2030 r. Rząd bez rozgłosu wycofuje się z deklaracji, które złożył trzy lata temu.

W 2016 roku premier Mateusz Morawiecki publicznie zapowiadał, że w 2025 roku w Polsce będzie jeździć milion samochodów elektrycznych, które będą efektem polskiej myśli technicznej i będą produkowane w polskich fabrykach.

Większość specjalistów z branży motoryzacyjnej uznawała te zapowiedzi za nierealne. Wskazywano, że aby wyprodukować tak wielką liczbę aut elektrycznych w tak krótkim czasie konieczne są olbrzymie nakłady finansowe, konieczne nie tylko na budowę odpowiednich fabryk, ale także na infrastrukturę do ładowania elektryków, a przede wszystkim na badania i opracowanie tych pojazdów.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Rząd jednak z uporem twierdził, że ogłoszony zamiar jest realny.

Tymczasem w przyjętej przez Radę Ministrów 24 września „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku” nie ma już miliona samochodów elektrycznych w 2025 r. Mowa jest o flocie 600 tysięcy auto, ale w 2030 r., i już nie tylko elektrycznych, ale również hybrydowych.

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w sierpniu br. w Polsce było zarejestrowanych 6672 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • asdf (gość)

  wystarczy znieść akcyzę i/lub VAT na elektryki i ten milion będzie, a jak objąć tym hybrydy to będzie i 5milionów za 5 lat. Niestety, teraz ceny zwykłych kompaktów zaczynają się od 70tysięcy a elektryków podobnej wielkości od 150tysięcy. Jak rząd nie zrezygnuje z haraczu w postaci VATu i akcyzy to niewiele osób będzie w ogóle rozważać zakup elektryka.

 • zaciekawiony (gość)

  Ciekawe jak daleko zajadę jadąc takim elektrykiem w zimie na narty - dajmy na to z Wrocławia do Zieleńca, na dworze minus 10 ?

 • Znawca (gość)

  Nie ma w Polsce takiego prywatnego przedsiębiorcy ( bo w Polsce jest ustrój kapitalistyczny, a w kapitalizmie państwo ma zabronione budowanie zakładów produkcyjnych) i takiego biura konstrukcyjnego którzy mogliby za własne pieniądze skonstruować samochód elektryczny i wybudować zakład produkujący takie samochody

 • Stachu (gość)

  Po prostu Automotiv rozwija się wolniej niż rynki np IT i Rząd się przeliczył zakładając, że do 2020 auta elektryczne stanieją i będa naprawdę masowo produkowane. jak się okazuje branża Automotiv podchodzi do tematu aut elektrycznych BARDZO asekurancko i jak już coś produkuje to kosztuje to 2x więcej niż auto spalinowe, czyli nie ma szans się użytkownikowi nawet zwrócić na różnicy cen paliwa i serwisu. Auta elektryczne muszą jeść minimum o 30-50% z cen i wówczas zacznie się na nie boom, ale lobby paliwowe na to nie pozwoli bo szejkowi czy ruskowi miliardów na koncie zabraknie.

 • rew (gość)

  Ciekawe co na to wyborcy PiS? Kolejne kłamstewko Mateuszka wyszło na jaw. Ale 500+ płynie, więc wyborcy szybko zapomną...

 • Giena (gość)

  Rząd zmienia plany ....bo za moment będzie zalew aut elektrycznych każdej z marek....Ale jest jeden Plus. Polacy mają największą bo 30 tys zł dopłatę do auta elektrycznego !!!! Niemcy podnieśli ledwo do 4 tys Euro czyli o 1/2 mniej. W tej sytuacji gdybyśmy zaczeli produkować swoje auta...to kto by je kupił??? Tak więc aut elektrycznych będzie wiecej niż milion!!!!!!

 • Giena (gość)

  Do Rew... Ja dostałem prawie 2 tys podwyżki za PIS plus 1500 na 3 dzieci. Nigdy nikt mi tyle nie dał więc zamilcz.

 • Jarys (gość)

  Brakuje już tylko 593 328 pojazdów do planu. Dadzą radę .

 • czas (gość)

  Żegnaj Gienia czas się zmienia nie mam zamiaru tyrać na taką patologie i dopłacać do twoich dzieciaków a elektryk to guwno i więcej zatruwa środowisko niż benzyna system wytwarzania auta i energii

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości