Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Samochód latem. Do ilu stopni Celsjusza nagrzewają się poszczególne elementy auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com W oparciu o badania Uniwersytetu Stanforda eksperci ostrzegają przed zabójczym wzrostem temperatury wewnątrz samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu. W ciągu jednej godziny wnętrze auta może nagrzać się do 47 stopni Celsjusza i stać się śmiertelną pułapką dla dziecka lub psa.

W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni. Z kolei wnętrze auta zaparkowanego w cieniu, gdy temperatura otoczenia także wynosi 35 stopni Celsjusza, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.

Zobacz także: Skoda Kodiaq - test długodystansowy

 "Szybkość z jaką samochody mogą się nagrzewać jest bardzo niebezpieczna. Dlatego gdy temperatura zewnętrzna przekracza 20 stopni Celsjusza, nie powinniśmy zostawiać dziecka ani zwierzęcia w zaparkowanym samochodzie. W przeciwnym razie, stopniowo będzie zwiększała się ich temperatura ciała, ponieważ nie są w stanie wystarczająco szybko utracić ciepła, co może doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci. Także od rodzaju auta zależy szybkość z jaką ono się nagrzewa. Mały samochód miejski zdecydowanie szybciej niż kombi lub minivan osiągnie wysoką temperaturę" – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 W jaki sposób utrzymać jak najniższą temperaturę wewnątrz zaparkowanego samochodu:

  •     Zaparkuj w cieniu.
  •     Zamknij żaluzję okna dachowego, a samo okno zostaw lekko otwarte.
  •     Użyj odblaskowego ekranu po wewnętrznej stronie przedniej szyby.
  •     Użyj wentylatora zasilanego energią słoneczną, który można zamocować na uchylonym oknie, aby wciągać powietrze z zewnątrz.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Bartek (gość)

    Zobaczcie sobie na yt testy ile ludzie potrafią wytrzymać w samochodzie. Ja ostatnio widziałem i deska rozdzielcza nagrzała się do 170 stopni! Mi ostatnio wszystko zaczęło się psuć w aucie pod wpływem takich temperatur. A w Gdańsku mieszkam, to niedaleko mieszkania mam mechanika Ring, to przynajmniej sprawnie mógł usterkę usunąć. Ale z takimi upałami to nie ma żartów!

  • tomtom (gość)

    Chować w cieniu najlepiej w garażu, zadbać o serwis klimy wymienić filtry po zimie to podstawa. Sam zawsze na lato robię sobie przeglądy zamawiam filtry z delfi i całe szczęście mam możliwość garażowania. Lakier dostaje mocno jak auto stoi na słońcu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości