Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Samochód latem. Nie zostawiaj butelki z wodą wewnątrz auta. Dlaczego?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Okazuje się, że pozostawienie butelki z wodą w samochodzie może doprowadzić do tragedii. Przekonał się o tym jeden ze strażaków.

Strażak z Idaho, zostawił butelkę z wodą w aucie.. Kiedy wrócił, zauważył dym, wydobywający się z pojazdu. W związku z promieniami słonecznymi, wpadającymi przez szybę, materiał znajdujący się pod butelką zajął się ogniem. Mężczyzna odkrył dwa ślady spalenizny.

 Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W praktyce woda w butelce skupia promienie słońca, które powodują zapalenie materiału, znajdującego się pod butelką. Dodatkowo nie pomagają łatwopalne materiały użyte w samochodach.

W teście przeprowadzonym przez straż pożarną z Oklahomy, promienie słoneczne, skupione przez butelkę wody, osiągnęły temperaturę 120 stopni Celsjusza.

W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni. Z kolei wnętrze auta zaparkowanego w cieniu, gdy temperatura otoczenia także wynosi 35 stopni Celsjusza, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.

 W jaki sposób utrzymać jak najniższą temperaturę wewnątrz zaparkowanego samochodu:

  •     Zaparkuj w cieniu.
  •     Zamknij żaluzję okna dachowego, a samo okno zostaw lekko otwarte.
  •     Użyj odblaskowego ekranu po wewnętrznej stronie przedniej szyby.
  •     Użyj wentylatora zasilanego energią słoneczną, który można zamocować na uchylonym oknie, aby wciągać powietrze z zewnątrz.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości