Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Samochód na abonament. Jak wybrać ofertę?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Abonament umożliwia stałe użytkowanie pojazdu za ustaloną z góry i miesięczną ratę. W zależności od wybranego pakietu usługa może obejmować m.in. serwis, wymianę i przechowywanie opon, ubezpieczenie czy koordynację likwidacji szkód. Klient dobiera samochód i pakiet usług wg własnych potrzeb i preferencji.

Co ważne, kierowca nie kupuje samochodu na własność, lecz korzysta z niego przez ustalony czas, np. przez 12 lub 24 miesiące. Po tym czasie może przedłużyć umowę na kolejny okres lub zwrócić pojazd i wybrać nowy. Dostępny online abonament obejmuje samochody pokontraktowe, które były użytkowane w ramach umów leasingowych. Są to zazwyczaj pojazdy od 1 roku do 4 lat, z pełną historią serwisową.

Kto i jak kupuje auta na abonament przez internet?

Eksperci Master1.pl podsumowali trendy związane z internetową sprzedażą samochodów na abonament. Poniżej 7 głównych wniosków z przeprowadzonej analizy:

· już co trzeci klient (36%) decyduje się na opcję dostawy door-to-door, czyli zamawia auto pod drzwi,

· auta na abonament online kupują przede wszystkim mężczyźni (69%),

· średnia miesięczna rata abonamentowa wynosi 1140 zł brutto,

· najczęściej na auto na abonament decydują się kierowcy w wieku 31-40 lat,

· osoby w przedziale 41-50 lat najchętniej zamawiają samochód do domu,

· najwięcej klientów pochodzi z woj. mazowieckiego (35%), śląskiego (12%) i wielkopolskiego (11%),

· większość osób rezygnuje z opłaty na start, a pozostali klienci przeważnie decydują się na 5-procentową opłatę,

· najpopularniejszymi markami wśród klientów Master1.pl są: Hyundai, Fiat i Opel.

Jak wybrać auto na abonament?

Zakup auta na abonament przez internet wciąż nie jest w Polsce powszechny, ale firm oferujących abonament tradycyjną drogą jest na rynku coraz więcej. Aby znaleźć auto dopasowane do swoich potrzeb, klienci powinni wiedzieć, na jakie elementy ofert zwracać uwagę.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

- Przy wyborze abonamentu na samochód kluczowym czynnikiem jest transparentność oferty. Nie każdy kierowca może sobie pozwolić np. na wysoką opłatę wstępną lub wysoki koszt ubezpieczenia, który często trzeba doliczyć do miesięcznej raty. Drugim ważnym elementem jest elastyczność, z jaką firma oferująca abonament podchodzi do oczekiwań klienta w kwestii wyboru samochodu, okresu trwania umowy czy pakietu usług dodatkowych. Wybierając abonament na samochód należy zwrócić też uwagę na zapisy umowy dotyczące udziału Klienta i rozliczenia na wypadek wystąpienia szkody – czyli na zapewnienie użytkownikowi komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie porównać dostępne na rynku opcje – mówi Sławomir Polus, Dyrektor ds. e-Commerce w Master1.pl.

Auto na abonament. Na to należy zwrócić uwagę:

· limit kilometrów – na rynku można znaleźć oferty dopuszczające ponad 20 tys. kilometrów rocznie, ale w wielu przypadkach limit sięga 10 czy 15 tys., a za dodatkowy przebieg trzeba dopłacić,

· netto/brutto – zwłaszcza klienci indywidualni, którzy nie zaliczą raty abonamentowej do firmowych kosztów przychodu, powinni upewnić się, czy prezentowana w ofercie wartość to nie cena netto, która dopiero na końcu formularza transakcyjnego „urośnie” o podatek,

· warto sprawdzić kwestię wliczenia do raty ubezpieczenia!

· opłata na start – nie każda firma wymaga takiej opłaty,

· okres trwania umowy – umowę można zawrzeć zaledwie na rok, ale często minimalny okres kontraktu to 24 czy nawet 36 miesięcy,

· czas oczekiwania – czas oczekiwania na auto powinien być jak najkrótszy, ale w niektórych przypadkach może sięgać nawet kilku miesięcy.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mirek (gość)

    Ja akurat mam auto w abonamencie z Master1 i jestem bardzo zadowolony. To co podoba mi się najbardziej to fakt, że z góry wiem ile wyniesie mnie korzystanie z samochodu przez cały rok. Płacę tylko comiesięczny czynsz abonamentu i paliwo. Naprawy, serwis, opony czy ubezpieczenie to już nie jest mój problem. I to podoba mi się najbardziej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości