Wszystko
o samochodach

Porady / LPG

Samochód na gaz. Niezbędne formalności

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Montaż instalacji gazowej nie kończy się w warsztacie. Niezbędne jest również dopełnienie wszelkich formalności, które umożliwią nam legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach.

Instalacje gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) w 2015 roku liczba samochodów napędzanych samym LPG wzrosła do 2 mln 914 tys. w stosunku do roku poprzedniego, kiedy liczba ta wynosiła 2 mln 846 tys. Jednak by móc w pełni cieszyć się z nowego wyposażenia pojazdu, należy dopełnić niezbędnych formalności, czyli zalegalizować instalację gazową. Jak zrobić to dobrze?

Dokumenty to podstawa

Po montażu instalacji gazowej otrzymujemy w warsztacie zestaw dokumentów niezbędnych do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. W jego skład wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat na zbiornik gazowy (paszport butli) oraz rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej. – Przy odbiorze dokumentów należy upewnić się, czy wszystkie dane zostały prawidłowo wprowadzone, czyli np. czy numery ze zbiornika gazowego zgadzają się z tymi w wydawanym paszporcie. Błędy w dokumentach uniemożliwią zalegalizowanie instalacji gazowej, a co za tym idzie, legalne poruszanie się pojazdem po publicznych drogach – mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

Redakcja poleca:

Volkswagen Sharan. Jak sprawdza się w trasie?
Najmocniejsze auta hybrydowe
Ubezpieczenie OC. Branża motoryzacyjna chce zmian w przepisach

Wizyta w wydziale komunikacji

Po odbiorze dokumentów, w ciągu 30 dni, udajemy się do wydziału komunikacji. Na miejscu otrzymujemy bezpłatny wpis adnotacji o montażu instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym, na podstawie którego zostaje ona zalegalizowana. Dokumenty, które musimy mieć przy sobie to: oryginał wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu, rachunek z warsztatu, w którym została zamontowana instalacja LPG/CNG, dowód rejestracyjny, karta pojazdu – jeśli została wydana oraz dowód tożsamości. Należy także pamiętać, że przekroczenie terminu wizyty w wydziale komunikacji może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej, dlatego warto dopełnić wszelkie formalności w terminie.

Coroczne badanie techniczne

Po montażu oraz zalegalizowaniu instalacji LPG/CNG w pojeździe należy pamiętać o corocznym przeglądzie technicznym. Aby go dokonać, musimy mieć przy sobie wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego. – Zdarza się, że właściciele pojazdów z instalacjami LPG/CNG gubią dokumenty niezbędne do dokonania corocznego przeglądu technicznego. W takiej sytuacji konieczne jest wyrobienie duplikatów. Po odpis wyciągu z homologacji sposobu montażu należy zgłosić się do warsztatu, który dokonał montażu instalacji LPG/CNG w pojeździe lub bezpośrednio do właściciela homologacji. Po duplikat certyfikatu na zbiornik gazowy należy zwrócić się do jego producenta – dodaje Marek Bezubik. Wystawienie obu dokumentów jest zawsze odpłatne. Czas oczekiwania, w zależności od podmiotu wydającego dokument, wynosi od 1 do 3 tygodni.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • grubb (gość)

  Potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie od lekarza rodzinnego, akt urodzenia [aktualny a nie jakiś świstek sprzed lat] oraz zaświadczenie z parafii. Polski system ewidencji pojazdów to jeden z większych skansenów PRL i nie ma planów na zmianę. Śmiech ogarnia człowieka podczas rejestracji samochodu, tyle kartek, pieczątek walonych z powagą, jakieś naklejki, świstki, czary i zaklęcia. Potem jeszcze 180 zł za te bezproduktywne, nie wnoszące żadnej wartości czynności i do zobaczenia drugi raz po odbiór docelowych dokumentów.

 • mfind

  Warto pamiętać, że ubezpieczenie auta z instalacją LPG często NIE JEST obciążone zwyżką ubezpieczenia, co wiele pseudo-ekspertów lansuje w opinii publicznej, usprawiedliwiając tym samym zawyżone składki, które przedstawiają klientom :) Dlatego warto porównać oferty, zanim wybierzemy tą ostateczną. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • abc (gość)

  Wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu przy przeglądzie? Nikt tego ode mnie nie wymagał. jedynie atest zbiornika gazowego.

 • Marcin (gość)

  Na szczęście, ja robiłem gaz w ramarex rybnik, i tam mi wszystko właśnie wyjaśnili i wytłumaczyli.W innych serwisach tak nie robią i to błąd, bo później kierowcy mają problemy.

 • gosc (gość)

  witam , moze ktos mi podpowie co zrobic gdy zalozylismy gaz a nie otrzymalimy dokumentow, bo jak gazownik twierdzi ze on musi wyslac dokumenty do firmy ktora sprzedala butle i oni podbijaja homologacje, jednak od miesiaca nie mozemy doprosic sie o co kolwiek, mamy tylko fakture za usluge

 • rex (gość)

  A mnie przy przeprowadzce zaginęły oryginalne dokumenty homologacji butli ale miałem w innym miejscu zrobione ksera. Diagnosta powadził mi że nie możne podbić przeglądu na auto bo misi mieć do wglądu oryginał. Czy przy przeglądzie jest taki wymóg że tylko oryginały się liczą? Przecież na tym ksero wszystko jest czytelne ?

 • a na drodze poruszasz sie z ksero prawa jazdy albo ksero dowodu rejestracyjnego? na tej samej zasadzie musisz mieć oryginał dokumentu TDT na zbiornik gazu (uwaga: nie butlę, tylko zbiornik) (gość)

  a jeżdżąc posługujesz się ksero prawa jazdy albo ksero dowodu rejestracyjnego? na tej samej zasadzie musisz mieć oryginał dokumentu TDT na zbiornik gazu (uwaga: nie butlę, tylko zbiornik)

 • a na drodze poruszasz sie z ksero prawa jazdy albo ksero dowodu rejestracyjnego? na tej samej zasadzie musisz mieć oryginał dokumentu TDT na zbiornik gazu (uwaga: nie butlę, tylko zbiornik) (gość)

  co zrobic gdy zalozylismy gaz a nie otrzymalimy dokumentow, bo jak gazownik twierdzi ze on musi wysłać dokumenty do firmy ktora sprzedala butle i oni podbijaja homologacje, bzdura. montażysta robi Cię w przysłowiowe jajo. dokument na zbiornik powinieneś dostać przy montażu instalacji, zresztą dokument ten jest "przymocowany" do zbiornika (dostarczany razem ze zbiornikiem, najczęściej przyklejony do niego w foliowej kopercie).

 • Matt (gość)

  Jest taka szansa że wyrobię nowy dowód rejestracyjny bez dokumentów od zbiornika gazowego?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości