Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód sam zahamuje przed zwierzęciem na drodze

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Samochód sam zahamuje przed zwierzęciem na drodze Volvo pracuje nad systemem, który ostrzega kierowcę i sam rozpoczyna hamowanie w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze.

Nowy system zostanie wprowadzony na rynek za kilka lat. Opiera się technologii zastosowanej we wprowadzonym w 2010 r. przez Volvo systemie wykrywania pieszego z pełnym automatycznym hamowaniem.

Zobacz także: Policja już nie karze za blokowanie lewego pasa? Są plany mandatowe?

Układ ten składa się z dwóch części – czujnika radarowego oraz kamery na podczerwień rejestrujących sytuację w ruchu drogowym. Podstawowe znaczenie ma możliwość funkcjonowania systemu także w ciemności, gdyż większość zderzeń z dzikimi zwierzętami zdarza się o świcie i zmierzchu. Kamera monitoruje stan drogi. Jeśli w zasięgu systemu pojawi się zwierzę, system ostrzeże kierowcę sygnałem dźwiękowym. Jeśli kierowca nie zareaguje, automatycznie uruchomione zostaną hamulce.

Wielu kierowców obawia się zderzenia z dzikimi zwierzętami. Mają ku temu dobre powody. W samej Szwecji co roku odnotowuje się ponad 40 000 wypadków z udziałem zwierząt.

Paweł Puzio

Samochód sam zahamuje przed zwierzęciem na drodze
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Samochód sam zahamuje przed zwierzęciem na drodze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości