Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Samochód używany. Będzie łatwiej zweryfikować historię auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Bartosz Pudełko Zakup samochodu na rynku wtórnym zawsze wiąże się z ryzykiem, że kupujący np. sfałszuje historię auta. W efekcie zamiast sprawnego egzemplarza, nabędziemy pojazd który szybko okaże się wadliwy.

Od 2014 roku działa serwis historia pojazdu. Umożliwia on bezpłatne sprawdzenie danych samochodów w Centralnej Ewidencji Pojazdów, takich jak: aktualna polisa OC, przegląd rejestracyjny pojazdu, zmiany właścicieli pojazdu, ewentualne kradzieże samochodu.

Od kilku lat w bazie zapisane są stany liczników pojazdów notowane podczas przeglądów rejestracyjnych. Istnieje możliwość bezpłatnego dostępu do przebiegu samochodu za pośrednictwem rządowego serwisu. Pozwala to konsumentom uniknąć skutków nieuczciwych praktyk sprzedawców w zakresie tzw. korekty licznika bez poinformowania o tym fakcie kupującego.

Często praktyką nieuczciwych sprzedających jest ukrywanie wypadkowej historii danego egzemplarza. Bazę danych obejmującą szkody posiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W tej bazie znajduje się historia wszystkich zgłoszonych szkód komunikacyjnych w ramach obowiązkowej polisy OC oraz autoasco. Poseł Piotr Liroy-Marzec zauważa, że połączenie baz danych oraz udostępnienie wypadkowej historii pojazdu przyniosłoby pozytywne skutki społeczne. -  Obywatele z większym prawdopodobieństwem nabywaliby pojazdy sprawne, o udokumentowanej historii. Mechanizm rynkowy eliminowałby z dróg pojazdy o dużym zakresie szkód w przeszłości, które pomimo napraw mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowców oraz innych użytkowników dróg. Nieuczciwe praktyki w tym zakresie zostałyby ograniczone przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - przekonuje poseł w interpelacji skierowanej do ministra cyfryzacji.

Pyta m.in. czy ministerstwo przewiduje rozszerzenie funkcjonalności serwisu „Historia pojazdu” o dane pochodzące z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gabrys (gość)

  Tyle razy już byłem oszukany przez sprzedających samochody że teraz tylko od rodziny i znajomych kupuje gdzie wiem ile kto jeździł jakie miał ewentualnie stłuczki i teraz niedawno od sąsiada kupiłem rextona w dobrym stanie, nawet mi troche spuścił z ceny po znajomości a że pierwszy właściciel to auto zadbane

 • Katarzyna (gość)

  Warto pamiętać, że już teraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozwala każdemu za darmo sprawdzić, czy dane auto ma ubezpieczenie OC. Może się to przydać po kolizji, zwłaszcza kiedy już wejdzie prawo pozwalające jeździć bez wożenia potwierdzenia zawarcia OC w aucie. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

 • kola70 (gość)

  Dobre i pewne źródło zakupu samochodu używanego to aukcje poleasingowe dużych instytucji finansowych. Najdłużej na rynku działa na tym obszarze Europejski Fundusz Leasingowy, ale warte uwagi jest tez na przykład Pekao i Idea Leasing. Historia auta możliwa do łatwej weryfikacji jest dużym atutem takiego rozwiązania.

 • janosicku (gość)

  I na to handlarze wymyślą sposób, nie wierze że nie. Raz mnie jeden komis tak zrobił w bambuko, o tyle dobrze że udało mi sie kupić części oe delphie i za pare groszy doprowadzić meganke do ładu. Ale nigdy więcej.

 • FastDriver (gość)

  Można też ograniczyć ryzyko do niezbędnego minimum i kupić auto po kontrakcie. Jest to samochód, który wcześniej był serwisowany przez firmę leasingową i można być pewnym o jego przebieg. A w dodatku klient podczas zakupu takiego auta ma wgląd w pełną historię serwisową pojazdu. Oznacza to, że można poznać wszystko co działo się z pojazdem do tej pory. Na rynku działa już sporo firm oferujących auta pokontraktowe, ale chyba najbardziej znaną jest Master1.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości