Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód używany. Ceny poszybowały w górę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała Azarko Pandemia koronawirusa zmieniła stan polskiej gospodarki i znajduje odzwierciedlenie w cenach samochodów. Średnia cena używanych samochodów wzrosła w tym miesiącu do ponad 34 000 zł, a ze względu na ograniczoną liczbę samochodów na rynku i przerwy w produkcji nowych samochodów, cena będzie nadal rosła. Najkorzystniejszym momentem zakupu używanego auta przez klientów był kwiecień, kiedy można było kupić samochód za średnio 30.000 zł. Tak wynika z danych o sprzedaży największego w Europie Środkowej dealera samochodów używanych AAA AUTO.

”Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii spełniły się prognozy ekonomistów dotyczące wzrostu cen samochodów. Sytuacja kryzysowa na jakiś czas zatrzymała ten trend. Podczas gdy w lutym klienci kupowali u nas samochody za średnio 33 000 złotych, w nagłych przypadkach my i inni dealerzy musieliśmy znacznie obniżyć ceny samochodów, aby przetrzymać okres zmniejszonego zainteresowania. Średnia cena spadła do 30 000 złotych. Ze względu na brak samochodów na rynku spowodowany przestojami w produkcji nowych, cena bardzo szybko wzrosła, obecnie średnio do 34 000 zł. Ceny będą nadal rosły na całym rynku. “ - powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.


Pomimo wzrostu cen, samochody używane są obecnie praktycznie najtańszymi samochodami, które są natychmiast dostępne. Z kolei nowe samochody stały się jeszcze mniej dostępne niż wcześniej, a czas oczekiwania dla wielu producentów stał się jeszcze dłuższy.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

„Chociaż Polacy wciąż są ostrożni, rośnie zainteresowanie zakupem używanych aut, ponieważ wielu zdaje sobie sprawę, że wybór samochodu będzie bardziej ograniczony i mniej korzystny”- dodała Karolina Topolová.
 
Pomimo początku kryzysu gospodarczego rośnie zainteresowanie finansowaniem zakupu, które nadal jest możliwe dla większości z nas.

Ceny nie tylko dużych samochodów typu MPV lub off-roadowych, ale także sedanów, które znakomicie nadają się do rodzinnych podróży, rosną w szybkim tempie. Ceny tych aut wzrosły o 20% od kwietnia br. Cena rośnie nawet w przypadku najpopularniejszych modeli samochodów. „Na przykład najlepiej sprzedający się od dawna Opel Astra był w kwietniu o 4 000 złotych tańszy niż dziś. Dzieje się tak pomimo faktu, że na rynku obserwuje się gwałtowny spadek liczby młodszych i rzadziej używanych wersji tych samochodów”- podsumowała Karolína Topolová.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marek (gość)

  Teraz wszystkie ceny nie tylko aut poszybowały w górę więc nie ma się co dziwić

 • franek (gość)

  Też niedawno rozglądałem się za autem używanym i właśnie zwróciłem uwagę na wyższe ceny. Swojego yarisa III dorwałem jeszcze w przystępnej cenie i wydaje mi się że nie przepłaciłem

 • Marion (gość)

  Podrozały auta takie do 10tys z lpg. Zas inne auta drozsze można dostać o wiele taniej sporo osób poprzez utrate pracy lub bankructwo firmy ppzbywalo sie aut nawet 30% taniej niz wartosc rynkowa

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód można wypożyczyć. Po co kupując go pchać się w wydatki ?

 • MN01 (gość)

  Samochód można wypożyczyć. Po co kupując go pchać się w wydatki ?

 • Arek (gość)

  Nie no najlepiej wypożyczyć to kolega do.... Wypożyczyć i być pedałem zależnym

 • Kolbek (gość)

  NIe wszystkie, korando nadal mozna kupić w dobrych pieniądzach, dość młode roczniki. Dopiero co jestem po zakupie i jestem mega zadowolony z tego auta, otrzymujemy dużo za tak niewiele

 • nowex (gość)

  Doświadczenie mi pokazało, że nawet na używanych nie ma co oszczędzać

 • mirek (gość)

  Jak kupować auta używane i sprawdzone to te przy salonach, zostawiane w rozliczeniu. Ja upiłem tak avensis dwa lata temu i do dziś silnik 1.8 świetnie się sprawdza

 • Aleks (gość)

  taaa, akurat. Rośnie średnia cena transakcyjna bo więcej jest relatywnie zakupów droższych samochodów. A AAAAauto właśnie robi mega przeceny swoich wszystkich samochodów na placu, więc co ? Rośną ceny czy obniżamy ?

 • Macias (gość)

  Warto sprawdzić kilka ofert zanim kupisz auto. Jeżeli AAAuto podnosi ceny to warto sprawdzić również inne firmy. Ja mogę polecić np. Master1. Oni mają spory wybór różnych marek i modeli.

 • motofakty propaganda i spekulacje (gość)

  Do redakcji motofaktów przestańcie wciskać o cenach bo jakoś w ogłoszeniach tego nie widać, a wy siejecie jak pis tylko spekulacje i propagandę tu nie sztab wyborczy tylko informacje motoryzacje.

 • Bob (gość)

  Ceny mogą sobie szybować ale jeszcze muszą być chętni dokupowania samochodów które wymagają dużych nakładów i niewiele odbiegają od cen nowych samochodów (po uwzględnieniu tego ile trzeba w nie zainwestować) Jak sprzedający przytrzymaja wysokie ceny to zostana z tymi pojazdami na dobre. Rynek pęka w szwach od uzywanych samochodów, więc nie przesadzajcie bo nigdzie nie ma kolejek po te pojazdy. Taki artykulik byłby dobry 20 lat temu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości