Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód używany. Ceny poszybowały w górę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała Azarko Pandemia koronawirusa zmieniła stan polskiej gospodarki i znajduje odzwierciedlenie w cenach samochodów. Średnia cena używanych samochodów wzrosła w tym miesiącu do ponad 34 000 zł, a ze względu na ograniczoną liczbę samochodów na rynku i przerwy w produkcji nowych samochodów, cena będzie nadal rosła. Najkorzystniejszym momentem zakupu używanego auta przez klientów był kwiecień, kiedy można było kupić samochód za średnio 30.000 zł. Tak wynika z danych o sprzedaży największego w Europie Środkowej dealera samochodów używanych AAA AUTO.

”Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii spełniły się prognozy ekonomistów dotyczące wzrostu cen samochodów. Sytuacja kryzysowa na jakiś czas zatrzymała ten trend. Podczas gdy w lutym klienci kupowali u nas samochody za średnio 33 000 złotych, w nagłych przypadkach my i inni dealerzy musieliśmy znacznie obniżyć ceny samochodów, aby przetrzymać okres zmniejszonego zainteresowania. Średnia cena spadła do 30 000 złotych. Ze względu na brak samochodów na rynku spowodowany przestojami w produkcji nowych, cena bardzo szybko wzrosła, obecnie średnio do 34 000 zł. Ceny będą nadal rosły na całym rynku. “ - powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.


Pomimo wzrostu cen, samochody używane są obecnie praktycznie najtańszymi samochodami, które są natychmiast dostępne. Z kolei nowe samochody stały się jeszcze mniej dostępne niż wcześniej, a czas oczekiwania dla wielu producentów stał się jeszcze dłuższy.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

„Chociaż Polacy wciąż są ostrożni, rośnie zainteresowanie zakupem używanych aut, ponieważ wielu zdaje sobie sprawę, że wybór samochodu będzie bardziej ograniczony i mniej korzystny”- dodała Karolina Topolová.
 
Pomimo początku kryzysu gospodarczego rośnie zainteresowanie finansowaniem zakupu, które nadal jest możliwe dla większości z nas.

Ceny nie tylko dużych samochodów typu MPV lub off-roadowych, ale także sedanów, które znakomicie nadają się do rodzinnych podróży, rosną w szybkim tempie. Ceny tych aut wzrosły o 20% od kwietnia br. Cena rośnie nawet w przypadku najpopularniejszych modeli samochodów. „Na przykład najlepiej sprzedający się od dawna Opel Astra był w kwietniu o 4 000 złotych tańszy niż dziś. Dzieje się tak pomimo faktu, że na rynku obserwuje się gwałtowny spadek liczby młodszych i rzadziej używanych wersji tych samochodów”- podsumowała Karolína Topolová.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marek (gość)

  Teraz wszystkie ceny nie tylko aut poszybowały w górę więc nie ma się co dziwić

 • franek (gość)

  Też niedawno rozglądałem się za autem używanym i właśnie zwróciłem uwagę na wyższe ceny. Swojego yarisa III dorwałem jeszcze w przystępnej cenie i wydaje mi się że nie przepłaciłem

 • Marion (gość)

  Podrozały auta takie do 10tys z lpg. Zas inne auta drozsze można dostać o wiele taniej sporo osób poprzez utrate pracy lub bankructwo firmy ppzbywalo sie aut nawet 30% taniej niz wartosc rynkowa

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód osobowy to produkt generujący same koszty. Wiem, bo mam. Kupno używanego to teraz jest ryzyko, że się przepłaci. Radzę poczekać, aż wszystko wróci do normy sorzed epidemii.

 • MN01 (gość)

  Samochód można wypożyczyć. Po co kupując go pchać się w wydatki ?

 • MN01 (gość)

  Samochód można wypożyczyć. Po co kupując go pchać się w wydatki ?

 • Arek (gość)

  Nie no najlepiej wypożyczyć to kolega do.... Wypożyczyć i być pedałem zależnym

 • Kolbek (gość)

  NIe wszystkie, korando nadal mozna kupić w dobrych pieniądzach, dość młode roczniki. Dopiero co jestem po zakupie i jestem mega zadowolony z tego auta, otrzymujemy dużo za tak niewiele

 • nowex (gość)

  Doświadczenie mi pokazało, że nawet na używanych nie ma co oszczędzać

 • mirek (gość)

  Jak kupować auta używane i sprawdzone to te przy salonach, zostawiane w rozliczeniu. Ja upiłem tak avensis dwa lata temu i do dziś silnik 1.8 świetnie się sprawdza

 • Aleks (gość)

  taaa, akurat. Rośnie średnia cena transakcyjna bo więcej jest relatywnie zakupów droższych samochodów. A AAAAauto właśnie robi mega przeceny swoich wszystkich samochodów na placu, więc co ? Rośną ceny czy obniżamy ?

 • Macias (gość)

  Warto sprawdzić kilka ofert zanim kupisz auto. Jeżeli AAAuto podnosi ceny to warto sprawdzić również inne firmy. Ja mogę polecić np. Master1. Oni mają spory wybór różnych marek i modeli.

 • motofakty propaganda i spekulacje (gość)

  Do redakcji motofaktów przestańcie wciskać o cenach bo jakoś w ogłoszeniach tego nie widać, a wy siejecie jak pis tylko spekulacje i propagandę tu nie sztab wyborczy tylko informacje motoryzacje.

 • Bob (gość)

  Ceny mogą sobie szybować ale jeszcze muszą być chętni dokupowania samochodów które wymagają dużych nakładów i niewiele odbiegają od cen nowych samochodów (po uwzględnieniu tego ile trzeba w nie zainwestować) Jak sprzedający przytrzymaja wysokie ceny to zostana z tymi pojazdami na dobre. Rynek pęka w szwach od uzywanych samochodów, więc nie przesadzajcie bo nigdzie nie ma kolejek po te pojazdy. Taki artykulik byłby dobry 20 lat temu.

 • Bat na cwaniakow (gość)

  Ludzi w Polsce porąbało ze starymi gratami średnio za 10 letniego przeciętnego grata chcą ponad 30 000 w złotych. Zapomnieli że jest pandemia, że ludzie tracą pracę bo nie ma co jeść a nie będą dawali za starego grata takiej kasy. Tyle co pozostanie sprzedającemu to tylko satysfakcja że wystawił starego grata za taką kasę i na tym radość tego cwaniaka się kończy bo 95 %cwaniakow nie sprzeda swoich wyjeżdżonych i wytłuczonych gratów za kasę o której mażyli. A w wakacje ich graty będą o 10 000 niż dziś o ile wogóle grata sprzeda.

 • Dejwid (gość)

  To jest chore aby za 10 letniego szrota , bo niestety nie mamy pewności czy nie jest kombinowane z przebiegiem czy jakieś inne ukryte wady po wypadku jak zalaniu, chcieć ponad 30 tyś , jakieś 8 lat temu kupilem 10 letniego forda w cenie 12 tys , to co się dzieje teraz to jest paranoja , wolę jeździć moim prawie 29 letnim szrotem niż wydać masę oszczędności na innego szrota

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości