Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód używany. Co z cenami aut?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Marzena Bugała-Azarko Używane auta podrożały. Według ekspertów wpływ na zwyżkę cen pojazdów miała w dużej mierze pandemia koronawirusa.

- Ludzie nie kupują nowych aut. Jeżdżą używanymi samochodami. Wielu ludzi straciło pracę. Handlarze wyprzedali to, co mieli, a nowych aut nie przybywa - powiedział Jacek Szczęch z firmy Auto-Szczech.

Jak się okazuje wpływ na taki stan rzeczy ma również osłabiona wartość polskiej waluty. - Samochody kosztujące średnio 20 tysięcy złotych podrożały o 2,5 tysiąca z racji słabego złotego. Pozostałe waluty podrożały i dlatego musimy niestety więcej płacić - powiedział Paweł Miszta z firmy Auto Handel Paweł Miszta.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2021 roku w Polsce pojawiło się 189.868 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o  6.432 ofert mniej niż w styczniu br. Równocześnie było to aż 81.478 ofert mniej niż w lutym ubiegłego roku. Mediana ceny samochodu używanego w lutym 2021r.  w porównaniu do stycznia tego roku wzrosła aż o 1.867 zł i wynosiła 22.900 zł. W porównaniu do lutego 2020 roku wzrosła aż o 3 400 zł!

Jak podaje w swoim raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w marcu 2021 roku zarejestrowano w Polsce 90 717 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony, co oznacza wzrost o 73,6% na przestrzeni roku. Na tak duży wskaźnik wzrostu wpływa oczywiście niska baza sprzed roku, spowodowana wybuchem pandemii. Niemniej jednak, sam wynik bliski pułapowi 100 tysięcy sztuk to jeden sześciu największych rezultatów miesięcznych w skali ostatnich 13 lat. 

Łącznie w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 227 534 sztuki i jest o 5,3% większa niż w analogicznym okresie 2020 roku. Jeżeli trend się utrzyma, import całoroczny przekroczy 900 tys. egzemplarzy.

Od stycznia znowu obowiązują przepisy, nakazujące rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia, więc samochody - teoretycznie - szybciej pojawiają się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do końca 2020 roku - w związku z sytuacją epidemiologiczną - obowiązywał wydłużony czas zgłoszenia auta do 180 dni.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Darek (gość)

    Kto takie bzdety piszę auta się nie sprzedają i ceny przy kupnie są całkiem inne czyli mniejsze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości