Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochód używany. Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała-Azarko Średni wiek samochodów zarejestrowanych w Polsce wynosi ponad 13 lat1, wynika z najnowszego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Nadal na naszych drogach możemy spotkać jedne z najstarszych pojazdów w całej Unii Europejskiej,

Opublikowany przez ACEA raport pokazuje, że znajdujemy się na 17 miejscu wśród 25 monitorowanych krajów. Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie, ale w ciągu zaledwie 12 miesięcy nastąpiła znacząca zmiana, jeśli chodzi o wiek naszych pojazdów.

- Dane ACEA pokazują, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej – mówi Daniel Aleks, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), Dyrektor Operacyjny Arval Polska. – Należy jednak pamiętać, że już od dłuższego czasu większość nowych aut w naszym kraju jest kupowane przez firmy i to one wpływają w dominującym stopniu na ogólny wzrost liczby aut sprzedawanych w salonach. W związku z tym, także za obniżenie przeciętnego wieku samochodu zarejestrowanego w Polsce odpowiadają przede wszystkim firmy. Nadal jednak na jeden zarejestrowany w naszym kraju nowy samochód przypada 6 używanych. Równocześnie, dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że struktura wieku aut używanych w czasie minionych 12 miesięcy się nie zmieniła. Niestety, jeśli Polak kupuje samochód używany, to najczęściej jest to pojazd starszy niż 10 lat.

Zobacz także: Czy nowe samochody są bezpieczne?

Ponad 2/3 Polaków szuka swojego auta w tzw. drugim obiegu2, czyli na rynku wtórnym. Od stycznia do listopada 2018 roku ponad 54 proc. pierwszych rejestracji używanych samochodów, a więc sprowadzonych w tym roku zza granicy, dotyczyło pojazdów starszych niż 10 lat3. Import aut z rynku wtórnego rośnie w Polsce lawinowo, w okresie styczeń - listopad 2018 zarejestrowano o 7 proc. więcej importowanych samochodów niż w analogicznym czasie rok wcześniej. Eksperci prognozują, że do końca tego roku na polskich drogach może pojawić się ponad 1 mln używanych samochodów sprowadzonych zza granicy. Najczęściej sprowadzamy samochody z Niemiec.

- Warto podkreślić, że zły stan techniczny samochodów na polskich drogach to duża bolączka, na którą zwracała uwagę między innymi Najwyższa Izba Kontroli – podkreśla Daniel Aleks, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), Dyrektor Operacyjny Arval Polska. - Nie da się ukryć, że ma na to wpływ nie tylko wiek, ale również niejasna i niepełna historia samochodów, którymi jeżdżą Polacy i które w dużej części przypadków są obecnie samochodami sprowadzanymi. W przypadku tego typu aut bardzo często faktyczny przebieg oraz stan techniczny okazuje się odbiegać od tego, jaki był przedstawiany w ofercie kupującemu w momencie transakcji i niestety często rzeczywista kondycja tych samochodów jest zła. Na szczęście rynek aut używanych w Polsce zmienia się dynamicznie. Ma na to wpływ coraz szersza oferta kilkuletnich samochodów oferowanych przez firmy finansujące i zarządzające flotami firmowymi, np. w ramach wynajmu długoterminowego. To samochody, których historia eksploatacji, wszelkich napraw, także tych blacharsko – lakierniczych, jest znana od momentu wyjechania za bramę fabryki do dnia sprzedaży. Nie ma także mowy o znanym na rynku wtórnym aut w Polsce, patologicznym procederze tzw. cofania liczników. Przebieg jest w przypadku aut po wynajmie długoterminowym, a także wynajmie krótko-, czy średnioterminowym, zawsze w pełni zgodny z rzeczywistym i potwierdzony bardzo szczegółową dokumentacją np. serwisową, czy opinią rzeczoznawcy. Kowalski szukający auta używanego może coraz częściej wybierać właśnie w tym segmencie, szczególnie, jeśli szuka młodego pojazdu, który ma nie więcej niż 5 lat.

Rynek używanych samochodów w Polsce nie tylko rośnie, ale także się zmienia. Jeszcze do niedawna, z uwagi na dominację aut sprowadzanych zza granicy, niemal nie istniała oferta samochodów używanych z potwierdzonym przebiegiem i pełną historią eksploatacji. Obecnie na rynek wtórny trafia jednak coraz więcej samochodów, które przez ostatnich kilka lat znajdowały się we flotach firmowych w ramach wynajmu długoterminowego.

Kluczową przewagą takich aut, na którą zwracają uwagę eksperci, jest fakt, że nabywca może być pewny, że faktyczny stan samochodu, w tym jego przebieg, jest w pełni zgodny z opisem oraz że auto posiada szczegółową i udokumentowana historię użytkowania. Dodatkowo, auta po wynajmie długoterminowym, a także wynajmie krótko- i średnioterminowym, cechują się regularnym serwisowaniem przez cały okres eksploatacji, zawsze zgodnie z restrykcyjnymi zaleceniami producentów pojazdów. Wszelkie naprawy, czy czynności obsługowe są w nich dokonywane z użyciem wysokiej jakości części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych. Warto także zaznaczyć, że auta tego typu są tankowane paliwami dobrej jakości, zostały zakupione wyłącznie w polskich sieciach dealerskich, nie posiadają żadnych wad prawnych, bowiem są sprzedawane przez pierwszego właściciela (firmę finansującą i zarządzającą flotami), a także z reguły są wyposażone w 2 komplety opon.

Jak pokazują dane PZWLP, 1/5 (21 proc.) nowych samochodów osobowych jest obecnie w Polsce kupowana przez firmy właśnie w ramach wynajmu długoterminowego. W trzecim kwartale 2018 roku firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zakupiły na potrzeby oferowanych usług wynajmu długoterminowego o 36,8 proc. więcej nowych samochodów osobowych, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Obecnie na rynek wtórny w naszym kraju trafia w ciągu roku ok. 60 – 70 tys. aut używanych po wynajmie długoterminowym, reprezentujących pełne spektrum marek i modeli oferowanych na polskim rynku.

1 ACEA Report "Vehicles in use Europe 2018"
2 Badanie „AUTOwybory Polaków” przeprowadzone przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A.
3 Raport PZPM "Pierwsze rejestracje samochodów używanych"

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Aaron Cyngwajs (gość)

  Nie dziwi nic...

 • gosc (gość)

  Hej Młode panienki z Twojej okolicy szukają towarzystwa. Zupełna anonimowość Darmowy dostęp, Setki ofert z całego kraju. www.romantica.1K.pl

 • Oscar berg (gość)

  W JAKI SPOSÓB MILIONY MNIEJ NIŻ 7 DNI Z KARTAMI ATM! Zobacz jak to działa! Czy wiesz, że możesz zhackować dowolną kartę kredytową za pomocą pustych kart Atm? Zdecyduj się przed złożeniem wniosku, prosty kontrakt ... Karty, które płacą 5 500 USD za dzień, kosztują 200 USD Karty, za które zapłacisz 10 000 USD dziennie, kosztują 850 USD Karty, które płacą 35 000 $ dziennie, wynoszą 2 200 $ Karty, które płacą 50 000 $ dziennie, kosztują 5.500 $ Karty, które będą płacić 100 000 USD dziennie, kosztują 8 500 USD Cena obejmuje wysyłkę i zamówienie, zamów teraz: Kontakt: Oscar Berg przez e-mail: {Automatictellers@gmail.com} WhatsApp od (1 {816} 929-1366) Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji: automatictellers.wordpress.com ®

 • Kaja (gość)

  Jeździmy tym na co nas stać. Sama mam yarisa II z 2007 i będę nim nadal jeździć. Tyle dobrego, że jest to dość solidne auto i nie musze na naprawy dużo przeznaczać

 • Mogę jeżdzic 50 letnim autem i h... komu do tego. (gość)

  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 • Janna (gość)

  Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całej Polski! www.romantica.1K.pl Załóż konto za friko! Podglądaj.

 • Janna (gość)

  Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całej Polski! Załóż konto za friko! Podglądaj. - www.romantica.1K.pl

 • bogaty dzieki rządom (gość)

  Polacy są tacy bogaci że pracują na inne państwa . Ceny towarów w Polsce takie same jak na zachodzie natomiast zarobki cztery razy niższe kto okrada polskie społeczeństwo z różnicy wynagrodzeń. Każdy rząd obiecuje że jest dla nas a jak już go poprzemy i wygra wybory niczym się nie różni od tego najgorszego tak obecnie działa PiS.

 • kazik (gość)

  Bo my mamy w kraju januszów interesu, poza tym stary nie znaczy w złym stanie. Prawie 20 letniego leona mam, eksploatowany praktycznie wyłącznie na częściach delphi. I szczerze? Nie zamienił bym go na żadnego awaryjnego młodziaka.

 • Smerfik (gość)

  Zmniejszyć obciążenia związane z użytkowaniem auta a będziemy kupować młodsze. Litwini już nas wyprzedzili ale tam nie ma akcyzy na sprowadzane auta, nie potrzeba tłumaczyć dokumentów do rejestracji, przegląd kosztuje 18 eur i jest ważny 2 lata.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości