Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Auto w firmie

Samochód w firmie. Będą zmiany w rozliczaniu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Wprowadza zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej

Pierwsza ze zmian zapewne zostanie przywitana przez przedsiębiorców z zadowoleniem, ponieważ zostanie podniesiony limit amortyzacji samochodu osobowego stanowiącego środek trwały przedsiębiorcy z wartości 20 000 euro (przeliczanej na złotówki po kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania) do 150 000 zł.

Kolejna zmiana wprowadza już pewne ograniczenia. Obecnie przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności gospodarczej samochód prywatny niebędący środkiem trwałym, rozliczają poniesione wydatki na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. Po wejściu w życie zmian obowiązku prowadzenia „kilometrówki” już nie będzie, ale przedsiębiorca rozliczy wyłącznie 20 proc. wydatków ponoszonych z tytułu używania takiego samochodu (w tym ubezpieczenia).

Ministerstwo planuje również ograniczyć możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodu osobowego do 50 proc. poniesionych wydatków w przypadku, kiedy samochód wykorzystywany jest również prywatnie.

Zobacz także: Jazda po rondzie. Kto ma pierwszeństwo?

Ograniczona ma być także możliwość rozliczania wydatków związanych z leasingiem samochodu osobowego. Obecnie przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z zapłatą raty leasingowej w pełnej wysokości. Po wprowadzeniu zmian będą mogli rozliczyć w kosztach wyłącznie część raty leasingowej. Do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczyć wydatków w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu, który jest przedmiotem umowy. Upraszczając, przedsiębiorca będzie mógł w czasie trwania leasingu rozliczyć w kosztach maksymalnie 150 000 zł.

Co ważne, jeżeli zdecyduje się na wykup samochodu z leasingu i wprowadzenie go do działalności gospodarczej, amortyzacja będzie możliwa również wyłącznie do wartości 150.000 zł. W przypadku umów leasingu zawartych przed ogłoszeniem nowelizacji ustawy możliwe będzie stosowanie przepisów dotychczasowych, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kawior (gość)

  500 + kosztuje wieć ktos musi za to zapłacic

 • Przedsiębiorca (gość)

  Brawo !!! Kolejne ograniczenia i pogonić prywaciarzy !!! zaorać biznesy !!! zabrać wszystko !!! To są dobre zmiany rasy panów pisiorów !!! > Oby tak dalej

 • rew (gość)

  Ciekawe ile właścicieli mikrofirm głosowało na PiS. Zapewne sporo, szczególnie na wschodzie Polski. Teraz mają co chcieli :D

 • pisdusiowe państwo (gość)

  Szkoda gadać o tych warchołach i pseudo inteligencie złoto ustnym, myślałem, że prawo nie działa wstecz? Jeśli została zawarta umowa leasingu to według zasad starych przepisów więc nie rozumie jak można ingerować i ograniczać terminowo sposób rozliczenia? Auta do firmy kupuję średnio co 5 -6 lat i zauważyłem, że zawsze pasożyty (tzn. politycy) mieszają w przepisach. Lecz tym razem jest szukanie kasy na żywca i bez skrupułów pod hasłem przedsiębiorca = oszust! Za komuny Państwo totalitarne tępiło prywatne przedsięwzięcie utrudniając życie! Czy tym razem nie zataczamy koła? Precz z pizdzielcami zatruwającymi ludziom normalnym i chcącymi coś w życiu osiągnąć! Lepiej siąść na ławce chlać bełty albo wóde mieszkać w socjalu i ciągnąć zapomogi państwowe i oczywiście w ciemno wychwalać pisdusiów jacy to świetni katolicy i patryjoci. Ile kosztowała już legenda smoleńska oraz miesięcznice?

 • qwert (gość)

  szkoda gadać , rzygać się chce .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości