Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Samochód z UE bez akcyzy

Data publikacji: Autor: (mp)

 Nie wszystkie pojazdy sprowadzane do Polski z pozostałych krajów Unii Europejskiej podlegają podatkowi akcyzowemu.

Według przepisów Unii Europejskiej mieszkańcy innych państw członkowskich przesiedlający się do Polski są uprawnieni do zwolnienia z akcyzy na sprowadzane samochody osobowe. Muszą jednak spełniać określone warunki.

 

Zwolnienia na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. dotyczą osób fizycznych. Zgodnie z nimi mogą one przywozić samochody osobowe przeznaczone do użytku osobistego, które w poprzednim miejscu zamieszkania przez ostatnie sześć miesięcy również do tego służyły. Potwierdzać muszą to dokumenty, które należy przedstawić właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

 

Zwolnienie zależy także od uregulowania kwestii podatkowych związanych z nabyciem pojazdu w państwie członkowskim, w którym osoba fizyczna dotychczas mieszkała. Samochód musi być również zarejestrowany w kraju, z którego trafia do Polski, przy czym nie może to być rejestracja tymczasowa. W sytuacji, gdy auto nie wymagało wcześniej posiadania urzędowych znaków rejestracyjnych, użytkownik musi udowodnić opłacenie podatku. Ponadto sprowadzony samochód osobowy nie może zostać sprzedany, wynajęty lub wypożyczony w czasie 12 miesięcy od momentu jego przywozu na terytorium Polski.

 

Spełnienie wszystkich wyżej wymienionych warunków pozwoli na uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy.          

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości