Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Samochód zimą. Rozgrzewać czy ruszać?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Gdy tylko temperatura spada poniżej zera, parkujący „pod chmurką” kierowcy dzielą się na dwie grupy. Jedna rozgrzewa samochód na postoju, odśnieżając czy skrobiąc w tym czasie szyby, druga stara się jak najszybciej ruszyć. Kto ma rację?

Fot. Archiwum By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zastanowić się, co jest lepsze dla silnika. Do 75% jego zużycia powstaje w czasie pierwszych 20 minut pracy. Gdy mróz jest silny, może się nawet okazać, że podczas tak krótkiej jazdy jednostka napędowa nie zdąży się rozgrzać do optymalnej temperatury. Mimo to zdecydowanie odradzamy nagrzewanie samochodu na postoju. Dlaczego? Bo to w czasie jazdy, pod obciążeniem, płyn chłodniczy i olej dużo szybciej osiągną właściwą temperaturę. Podczas silnych mrozów warto jedynie odczekać kilka czy kilkanaście sekund po uruchomieniu silnika, by olej miał szansę dotrzeć do wszystkich wymagających smarowania elementów i ruszyć w drogę. Oczywiście należy wówczas unikać wysokich obrotów.

 - Kiedy jest zimno zwiększa się lepkość oleju, więc dociera on do tzw. węzłów tarcia w ograniczonym zakresie. Dodatkowo, jeśli silnik pracuje na niskich obrotach, następuje wypieranie filmu olejowego ze współpracujących elementów i może dochodzić do kontaktu metal-metal, co powoduje przyspieszone zużycie – mówi Paweł Mastalerek, ekspert techniczny Castrol. Może się też zdarzyć, że niespalone paliwo spłynie po ściankach cylindrów rozrzedzając olej, co pogarsza jego właściwości. Najlepiej w zimowych warunkach poradzą sobie środki smarne o niskiej lepkości zimowej, których temperatura płynięcia jest niska.

Zobacz także: Zawisza wraca do zajęć. Najpierw badania, potem wykuwanie formy

Warto także pamiętać, że Prawo o ruchu drogowym zakazuje postoju z włączonym dłużej niż minutę silnikiem. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości od 100 do nawet 300 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kozioł (gość)

  Mądre rady ale autor pozbawiony wyobraźni. Pomyśl człowieku - 75% ludzi nie jeździ nowymi autami i w tym przypadku trzeba włożyć wiele pracy i stracić czasu aby usunąć wszelki szron z szyb zarówno z zewnątrz jak i od środka oraz poczekać o wiele dłużej niż 1 minutę aby wygrzać wnętrze auta i mieć 100% widoczność drogi z każdej strony i przez każdą możliwą szybę i szybkę. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od ekologii.

 • KEIROWCA (gość)

  Cytat z instrukcji mojego samochodu: "URUCHOMIENIE SAMOCHODU PO DŁUGIM POSTOJU [...] –Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu luzu, uruchomić silnik i pozostawić go pracującym na biegu jałowym przez kilka minut. Podczas pracy silnika na biegu jałowym kilkakrotnie nacisnąć na pedał sprzęgła." Tak więc odpalając samochód po dłuższym postoju (miesiąc to chyba jest dłuższy postój) trzymając się instrukcji (zaleceń producenta samochodu) muszę pozostawić samochód odpalony na kilku minut, choć narażam się przez to na mandat. Lub mogę ruszyć prawie od razu ale nie użytkuję wtedy samochodu wg instrukcji.

 • Mechanik z 37 lat w zawodzie (gość)

  Zimny silnik i wysokie obroty to przyśpieszona śmierć waszego silnika ,bowiem występują mikro przytarcia elementów silnika !!! nie słuchajcie bredni ekologów bo narazicie się na koszty !!! pamiętajcie zawsze rozgrzewajcie silnik przed jazdą ,nawet latem prze + 20 stopniach min 30 sek rozgrzewania ,aby olej miał szansę dopłynąć i nasmarować wszystkie elementy silnika, ponadto zimą przy temperaturach minusowych narażacie się na nagłe zerwanie sztywnego i kruchego paska rozrządu a tym samym całkowite zniszczenie silnika !!!

 • nigdy polak (gość)

  i znowu same POpierdo.. zabieraja głosy !! POlaczek madzejszy a moze najmadzejszy !! brak słów !! Nalezy mandaty za zatrowanie srodowiska gdy samochod ma włączony silnik na postoju !! jak w niemczech 50 euro !! dla was bidoki po 200 złotych

 • passat od morza (gość)

  A szyby marzną, nakupować odmrażaczy drogich , które są nic nie warte?

 • passat od morza (gość)

  Zgadzam się ze zdaniem Kozła.

 • Kamil (gość)

  Kozioł ma racje, ale ja np pozbylem sie problemu skrobania szyb jak kupilem sobie na kegel24.pl pokrowiec na samochod. To jest mega spoko opcja, nie stoisz na dworze i nie meczysz sie od rana ze skrobaniem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości