Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochodowe preferencje

Data publikacji: Autor: (opr. gram)

 Najbardziej popularnymi samochodami na ulicach dużych miast są fiaty, polonezy, daewoo i ople.

Najbardziej popularnymi samochodami na ulicach dużych miast, liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców są fiaty, polonezy, daewoo i ople – wynika z badań Adresowej Bazy Danych ELITA. Samochód ma co trzeci mieszkaniec dużego miasta w Polsce i tylko niewiele ponad 27 proc. z nich jeździ autami starszymi niż dziesięcioletnie.

Pozycja Fiata wydaje się pewna. Ma zakłady w Tychach, inwestuje duże środki na promocję i reklamę. Z kolei w połowie 2001 r. 15 na 100 nowych aut wyjeżdżało z salonów Daewoo. Udział w rynku wszystkich pojazdów koreańskiej firmy wedle bazy ELITA wynosi około 9 procent. Niejasna sytuacja całego koncernu i fabryki na Żeraniu sprawia, że pozycja Daewoo słabnie. Dość powiedzieć, że w 2001 r. FSO sprzedało 63 procent aut mniej niż rok wcześniej.

W dużych miastach sporo jest od kilku lat właścicieli aut marki Skoda (6,06 proc.). Firma szybko buduje pozycję w Polsce dzięki popularności felicii, a teraz fabii. Szczególnie ta druga jest hitem koncernu z Czech. Skoda Auto podaje nawet w ogłoszeniach informację, że skoda fabia w 2001 r. zanotowała największy wzrost sprzedaży spośród wszystkich aut sprzedawanych w Polsce.
Wysoko stoją nadal Ford (5,98 proc.) oraz Volkswagen (4,71 proc.).
Na krajowy rynek z trudem natomiast przebijają się marki japońskie. Tylko 1,60 procent kierowców jeździ toyotami, udział innych marek japońskich, za wyjątkiem Nissana, nie przekracza nawet 1 procenta.
Wśród właścicieli aut, najwięcej jest pracowników umysłowych, właścicieli firm oraz kierowników – 33,22 procent. Kolejną dużą grupę stanowią pracownicy fizyczni.

Wielkomiejscy właściciele aut są wykształceni. Ponad 48 procent może poszczycić się wykształceniem średnim, wyższym zaś – niemal 21,5 proc.
Widać też, że są zamożni i nieźle sytuowani. Ponad połowa spędza wakacje w kraju, w Europie wypoczywa prawie co czwarty właściciel samochodu, a poza Europą zaskakująco dużo – aż 3,5 procent.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości