Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Samochodowe ubezpieczenie Assistance. By wakacje były naprawdę udane

Data publikacji: Autor: Szczepan Dobrowolski

Zakres ubezpieczenia Assistance możemy dobrać do własnych potrzeb. Ustrzeże nas ono przed kłopotami podczas urlopu
Podczas wakacyjnej podróży samochodem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które mogą wystąpić. Dlatego tak ważne może być posiadanie polisy Assistance.

Wyjeżdżając na wakacje już zawczasu dbamy o zarezerwowanie miejsc noclegowych, wykupienie wycieczki, zabranie kremów z filtrem UV czy w końcu o dodatkowe ubezpieczenie. Wielu z nas w wakacyjną podróż wybierze się samochodem. Czy jednak oprócz obowiązkowych ubezpieczeń zadbamy o te dodatkowe, które spowodują, że nasz urlop nawet podczas nieprzewidzianych zdarzeń, będzie naprawdę udany?

Co to jest Assistance?

Assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które można dokupić niezależnie od posiadanej już przez nas polisy OC czy AC. Dzięki niemu uzyskamy pomoc nie tylko w sytuacji kolizji czy wypadku, ale także w razie kradzieży auta czy podczas jego awarii.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje zazwyczaj kilka wariantów samochodowego ubezpieczenia Assistance.
Ten podstawowy możemy otrzymać bezpłatnie już w trakcie zakupu polisy ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC) lub Auto Casco (AC). Ubezpieczenie Assistance w takim przypadku to takie absolutne minimum obejmujące np. holowanie czy naprawę przebitej opony.

Bardziej rozszerzone ubezpieczenie uzależnione jest zarówno od kwoty, którą chcemy na nią przeznaczyć, ale przede wszystkim od naszych potrzeb.

Dlatego zanim je wykupimy powinniśmy nie tylko uważnie przeanalizować i porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczenia Assistance, ale także zastanowić się jakie okoliczności podczas podróży mogą być dla nas szczególnie uciążliwe. Dopiero po tym możemy świadomie zdecydować się na wykupienieubezpieczenia Assistance.

Jaką ochronę uzyskujemy?

W zależności od zakresu ubezpieczenia Assistance, które wykupiliśmy, ubezpieczyciel może nam zapewnić m.in.: auto zastępcze w przypadku kradzieży, awarii lub wypadku z udziałem naszego pojazdu, naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, holowanie auta (czasami także z przyczepą), zakwaterowanie w hotelu, dostarczenie paliwa, naprawę ogumienia, niezbędną pomoc prawną lub tłumacza.
W niektórych przypadkach ubezpieczyciel zagwarantuje nam także przechowanie pojazdu, transport do miejsca zamieszkania lub docelowego miejsca podróży, kierowcę zastępczego czy zorganizuje dostarczenie niezbędnych do naprawy części zamiennych lub zaliczki pieniężnej na pokrycie kosztów naprawy pojazdu.
Jak zatem widać, samochodowe ubezpieczenie Assistance pozwoli nam cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu samochodem bez obawy, że może nas zaskoczyć coś niemiłego i nieprzewidzianego.

Pytania do eksperta:
Odpowiada Przemysław Cyranka Menedżer ds. Rozwoju ProduktówPKO Ubezpieczenia

1. Jakie korzyści daje Klientowi wykupienie polisy assistance?

Zakup assistance to bardzo dobra decyzja. W przypadku najmniej oczekiwanych trudności w drodze wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, a on zorganizuje odpowiednią pomoc. Dzięki infolinii, która zwyczajowo działa 24 godziny na dobę, otrzymamy wsparcie w naprawie pojazdu na miejscu lub zostanie zorganizowane holowanie. Towarzystwo w ramach polisy może zapewnić też samochód zastępczy lub zwrot kosztów zakwaterowania i ułatwić kontynuację podróży. Zakres otrzymanej pomocy zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia, który powinien zawsze jak najlepiej odpowiadać naszym potrzebom.

2. Na co musimy zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu polisy assistance?

Na pewno nie powinniśmy się kierować wyłącznie ceną, ale zakresem pomocy, której oczekujemy. Warto zwrócić uwagę na limity i ograniczenia, które szczegółowo opisują ogólne warunki ubezpieczenia. Zdarza się, że ubezpieczenie assistance nie zapewnia pomocy w przypadku drobniejszych awarii, tj. przebitej opony czy awarii akumulatora.
Zawsze warto szczegółowo przeanalizować warunki ubezpieczenia pod kątem swoich potrzeb. W razie wątpliwości można też porozmawiać z doradcą, jaki wariant ochrony jest dla nas najlepszy – np. w PKO Banku Polskim, w którego ofercie dostępne jest assistance od PKO Ubezpieczenia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości