Samochodowe audio i autoalarmy latem

Piotr Szwocha
Fot. Archiwum. Tylko starsze radia samochodowe trudniej znoszą upały
Fot. Archiwum. Tylko starsze radia samochodowe trudniej znoszą upały
Lato w Polsce ma ostatnio przeważnie dwa oblicza. Albo mamy tropikalne upały, albo ulewne deszcze. Sprawdza się to podczas tegorocznych wakacji.
Fot. Archiwum. Tylko starsze radia samochodowe trudniej znoszą upały
Fot. Archiwum. Tylko starsze radia samochodowe trudniej znoszą upały

Zarówno jedna, jak i druga pogoda nie wpływa dobrze na samochód. Upał może powodować przegrzanie auta, a ulewny deszcz zalanie i uszkodzenie części. Postanowiliśmy sprawdzić wpływ tych czynników pogodowych na sprzęt car audio i autoalarmy. Sprzęt audio, jak wszystkie części znajdujące się w środku samochodu, narażony jest na przegrzanie.

- Może się to zdarzyć w radiach jednodinowych, gdyż nie posiadają one takiego chłodzenia jak te dwudinowe, w których znajduje się wiatrak - mówi Piotr, ekspert ze sklepu Autorad. - Wysoka temperatura nie ma bezpośredniego wpływu na sprawność autoalarmu. Może ona jedynie spowodować wyzwalanie się sygnału.

Jak niwelować przegrzanie wnętrza auta? - Można osłonić przednią szybę roletą. Najlepiej jednak jest jak najczęściej wietrzyć samochód. Oczywiście jeśli w samochodzie jest klimatyzacja, to jest to dla niego zbawienne - radzi nasz ekspert. Wskazane jest również przykrywanie tablicy rozdzielczej, w przypadku kiedy nie mamy możliwości osłony przedniej szyby. Jeśli chcemy pozostawić auto na dłuższy czas, postarajmy się zaparkować w cieniu.

Na uszkodzenie car audio i autoalarmów większy wpływ mają jednak opady deszczu. Dostanie się wody do wnętrza samochodu może spowodować poważne zwarcie.

- Wilgoć i woda są bardzo niebezpieczne, w szczególności dla głośników. Również sprawność alarmu może ulec uszkodzeniu z powodu nieszczelności samochodu - przestrzega ekspert z salonu Autorad. Jak zapobiegać dostawaniu się wilgoci? Przede wszystkim trzeba sprawdzić uszczelki w drzwiach i oknach. Starajmy się pozbywać nadmiaru wody, którą mamy na ubraniach i ciele podczas deszczów. Jeśli już wilgoć zadomowi się w naszym samochodzie, to auto najlepiej osuszyć za pomocą nawiewu, można też rozłożyć gazety. Zalecane jest również osuszanie pojazdu raz na pół roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty