Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Samochodowy trip po Bałkanach? Sprawdź 4 elementy, bez których nie pojedziesz

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny

Samochodowy trip po Bałkanach Chociaż sezon letnich wyjazdów dawno dobiegł końca, to powoli zaczynamy już planować kolejne zasłużone wakacje. Chętnie wybierane przez Polaków Bałkany oferują przyjemną temperaturę, sporo słońca i pyszne jedzenie. Wiele osób decyduje się dojechać tam samochodem, co często wychodzi taniej i daje sporą niezależność. O czym warto pamiętać, by wyjazd zakończył się sukcesem?

1.  Planowanie to podstawa

Wyjazd zupełnie bez planu, choć może wydawać się ekscytujący, niesie za sobą duże ryzyko niepowodzenia. Dlatego należy chociaż wstępnie opracować trasę, którą będziemy chcieli przemierzyć, sprawdzić lokalizacje stacji paliw czy zapoznać się z bazą noclegową rejonu. Warto również przyjrzeć się bliżej atrakcjom turystycznym w okolicy, którą planujemy odwiedzić, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których można miło spędzić czas także podczas deszczu. 

2. Sprawne i bezpieczne auto – warunek konieczny

Wybierając się nawet w krótką trasę, musimy mieć całkowitą pewność, że nasz pojazd jest sprawny i bezpieczny. Od tego zależą bezpieczeństwo, zdrowie i życie – nie tylko nasze, ale również pasażerów i innych użytkowników drogi. Dlatego sprawdzenie stanu naszego samochodu powinno być jednym z pierwszych kroków podczas przygotowań do podróży. Koniecznie zapoznaj się z wymaganiami prawnymi dotyczącymi wyposażenia samochodu we wszystkich krajach na twojej trasie.

3. Zadbaj o Zieloną Kartę

Chociaż jednym z dobrodziejstw, jakie przyniosła nam Unia Europejska, jest uproszczenie kwestii formalnych i zwolnienie z konieczności wykupywania dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, to warto mieć na uwadze, że wiele bałkańskich państw nie jest jej częścią i nie podpisało stosownych umów. By móc legalnie i bez obaw o konsekwencje jeździć samochodem po terytorium m.in. Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Mołdawii czy Macedonii Północnej, będziesz potrzebować tzw. Zielonej Karty dostępnej np. w Warcie. Dzięki niej na terytorium tych państw nadal będzie działało polskie ubezpieczenie komunikacyjne, co w razie problemów uchroni przed konsekwencjami i opłatami.

4. Dobre autocasco i assistance to podstawa

Wybierając się za granicę, upewnijmy się, jaki zakres ochrony ma nasze ubezpieczenie autocasco (oczywiście jeśli je wcześniej kupiliśmy). Bardzo ważny jest również zakres ochrony w ramach tzw. assistance, czyli pomocy, jakiej udzieli nam ubezpieczyciel na miejscu, gdy coś się stanie naszemu samochodowi. Jedną z szerszych ofert zawierają produkty Warty, które przydadzą się podróżnym, zapewniając pomoc w razie wypadku, działania żywiołów czy kradzieży. Wybór ubezpieczyciela to podstawa, kiedy chcemy czuć się bezpiecznie podczas wyjazdów. Niekiedy przytrafiają się wyjątkowo trudne wydarzenia i wtedy wsparcie jest nieocenione. Chcesz poznać kilka z nich? Wejdź na stronę dobrezakonczenia.pl i sprawdź, w jakich krytycznych momentach polisa stała się sposobem na szybkie rozwiązanie problemu.

Z jedną z takich sytuacji miał do czynienia klient Warty, pan Sebastian z Białej Podlaskiej, który wraz z rodziną wybrał się do Rumunii. Ze względu na daleką wyprawę z dziećmi część długiej trasy chciał pokonać również w nocy, ale niestety na Słowacji samochód odmówił posłuszeństwa. Po kontakcie z infolinią ubezpieczyciel skierował do pana Sebastiana holownik, który przetransportował samochód do warsztatu w pobliskiej miejscowości. Zorganizowany został również przez Wartę transport dla całej rodziny oraz nocleg w pobliżu warsztatu, gdzie trafił ich samochód. Awaria okazała się niegroźna i już następnego dnia rodzina pana Sebastiana kontynuowała podróż.

Kolejnym przykładem obrazującym szybką pomoc ubezpieczyciela jest sytuacja Magdy i Dagmary z Warszawy, które wybrały się na wakacje do Chorwacji. Niestety pod Budapesztem auto złapało gumę. Dzięki jednemu telefonowi do Warty szybko przyjechała laweta, a auto odwieziono do warsztatu, gdzie naprawiono oponę. Sprawna pomoc pozwoliła na dalsze pokonywanie trasy od razu po naprawie.

Oba przykłady dobrze ilustrują, jak istotny jest wybór odpowiedniego ubezpieczyciela, który zapewni kompleksową pomoc i zajmie się formalnościami. Przed wyjazdem zawsze należy dokładnie sprawdzić możliwości dodatkowego ubezpieczenia – gdyby polscy kierowcy nie posiadali assistance, z pewnością zakończenie ich historii wyglądałoby zupełnie inaczej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Wybierając się w tak odległą i długą podróż zawsze warto pamiętać odpowiednim ubezpieczeniu. Właściciele odpowiedniej polisy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ wraz z zakupem odpowiedniego produktu mają zapewnioną kompleksową ochronę. Ofert na rynku jest wiele, dlatego przed zakupem warto je porównywać za pomocą porównywarki Superpolisa. Można w niej przeanalizować produkty kilkunastu ubezpieczycieli i wybrać dla siebie najlepszą opcję.

 • redox (gość)

  artykuł fajny szkoda, że tak nachalnie namawia na ubezpieczenia warty które są drogie i gówno warte....

 • lukasz (gość)

  Ten przykład z tekstu to chyba jakaś kpina nosz k*rwa, jakbym złapał tylko gumę podczas całego wypadu po bałkanach to byłbym nawet zadowolony bo takie coś samemu idzie ogarnąc w zaledwie 15 minut bez wzywania kogokolwiek.

 • krzych (gość)

  myślałem, że to będzie jakiś fajny artykuł o Bałkanach a nie nachalna reklama

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości