Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochody hybrydowe. Sprzedaż wzrasta, ale nadal są rzadkością [video]

Data publikacji: Autor: źródło: newseria.pl

Toyota Prius Plug-in / Fot. Toyota W pierwszym półroczu rynek samochodów hybrydowych w Polsce wzrósł o ponad połowę. Nie oznacza to jednak boomu w branży, bo wciąż takich aut jest u nas ok. 10 tys. Jak przekonują eksperci, związane jest to przede wszystkim z brakiem zachęt i przywilejów dla ich właścicieli.

Toyota Prius Plug-in / Fot. Toyota– Przyszłość aut hybrydowych jest dość problematyczna, bo jako jeden z niewielu krajów europejskich Polska nie wprowadziła żadnych przywilejów, które dodawałyby tym samochodom atrakcyjności – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Okulicz, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji. – Poszczególne rządy dosyć mocno broniły się przed wprowadzaniem ustaw, które by premiowały właścicieli takich samochodów tak, jak to ma miejsce na świecie.

Jak wynika z danych Instytutu Samar, w I połowie roku rynek samochodów hybrydowych wzrósł o 51% w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 roku. Od stycznia do czerwca 2015 roku zarejestrowano 2458 hybryd, a w tym samym półroczu rok wcześniej było ich tylko 1624.

Według Jana Okulicza mimo dobrych statystyk w Polsce wciąż takich samochodów jest niewiele. – Suma 10 tys. hybryd nie jest przesadzona, bo rocznie sprzedaje się maksymalnie 3-4 tys. takich samochodów – wylicza ekspert. – Właściwie wszystkie marki mają w swojej ofercie samochody hybrydowe lub elektryczne.

Jak podkreśla ekspert, plusem jest to, że rośnie świadomość kierowców. Przy zakupie auta Polacy coraz większą wagę przywiązują do jakości i spalania, zwracają także uwagę na poziom emisji. – Powoli odchodzimy od silników dieslowskich, chociaż olej napędowy jest ciągle tańszy od benzyny. Ludzie pod wpływem informacji prasowych i różnych europejskich i amerykańskich trendów uwierzyli w to, że samochody na paliwa alternatywne mają wartości, które dodają im atrakcyjności. Są ciche, niewiele palą, a w niektórych krajach są jeszcze uprzywilejowane – mówi ekspert.

Na przykład w Norwegii zakup samochodów elektrycznych zwolniony jest z VAT-u, podatku od zakupu czy podatków drogowych i opłat parkingowych. W Rumunii natomiast zakup aut ekologicznych wiąże się z dopłatami rządowymi w wysokości w przeliczeniu na złotówki nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W Polsce takich zachęt brakuje.

Problemem jest również brak uprzywilejowania właścicieli takich aut w miastach. Dotąd 16 miast wprowadziło różnego typu udogodnienia, ale w ocenie eksperta ich skala wciąż jest niewielka.– Warszawa jest na niechlubnym końcu rankingu miast, które mają jakieś ułatwienia, bo to tylko możliwość wjazdu na Oś Stanisławowską, czyli Nowy Świat, i Krakowskie Przedmieście. Kraków potrafił jednak stworzyć uchwałę radnych, która pozwala samochodom niskoemisyjnym, czyli przede wszystkim hybrydowym, wjechać tam, gdzie inne nie mogą, czyli na Starówkę, i zaparkować wszędzie za dość nieduże pieniądze – wyjaśnia Okulicz. – Do miast, które się pozytywnie wyróżniają, należy także Szczecin. Opiera się Poznań. Bydgoszcz, Lublin i cała ściana wschodnia jeszcze się jakoś nie mogą z tym problemem uporać, ale myślę, że to tylko kwestia czasu.

Ekspert podkreśla, że polskie miasta nie są gotowe pod względem infrastrukturalnym na szybki wzrost liczby aut elektrycznych. UE stawia jednak pewne wymagania w tym zakresie.

– Dyrektywy, które nakładają obowiązek wybudowania określonej liczby stacji ładowania czy stworzenia infrastruktury, traktowane są jako straszak czy zła bajka – ostrzega Jan Okulicz. – Niedługo unijne przepisy, które mówią, że do 2020 roku trzeba będzie wprowadzić taką infrastrukturę, skończą się ściąganiem kar, które Polska będzie musiała zapłacić. To będzie dla nas przykra niespodzianka – dodaje.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  absolutnie niedopuszczalne są ulgi dotyczące parkowania !!! Zajmowanie miejsca i smrodzenie to 2 osobne kwesjie i powinny ich dytczyć osobne restrykcje. Gdy jaśniepan w wielkiej limuzynie wjeżdża do zatłoczoengo centrum to nadal jest szkodnikiem nawet gdy jest to fura zeroemisyjna

 • gonzo (gość)

  Żadnych ulg i przywilejów!!! Proste prawo dla wszystkich - i albo się opłaca, albo nie!!!

 • Kierowca (gość)

  Auta hybrydowe lub elektryczne powinny być rozdawane przez miasta, a jeśli Cię nie stać, to kupuj sobie benzyniaka i żyj po staremu ... rozumiecie?

 • lanco (gość)

  2 lata temu jak szukałem samochodu głównie na dojazdy do pracy rozważałem wiele kwestii. W sumie najbardziej zależało mi na tym żeby mało palił. Sporo czasu zastanawiałem się nad hybrydą, ale wtedy te samochody były mało powszechne u nas. I nie dziwię się że ludzie boją się zdecydować na takie samochody, bo sam dużo się nad tym zastanawiałem. W końcu wybór padł na Aurisa w hybrydzie, bo kto nie ryzykuje ten nic nie ma jak to mówią. Początkowo trudno było się przyzwyczaić ale już po pierwszym oswojeniu się z samochodem zacząłem dostrzegać same plusy. Komfort jazdy, mało pali, z parkowaniem nie ma żadnych problemów, to był bardzo trafny wybór. Nie bójcie się tych samochodów, ludzie piszą że nie akumulatory się szybko zużywają, że ciężko się nimi jeździ. Wszystko to naciagane podsumowania ludzi którzy nie mieli nic wspólnego w życiu z hybrydami. Ja po prawie 2 letnim doświadczeniu za kierownicą Aurisa jestem w stanie polecić to auto.

 • show (gość)

  Nie ma co się dziwić np na naszym rynku będzie to nowość jeszcze przez pare lat bo ludzie tak naprawde nie wiedzą z czym mają doczynienia bo są poprostu niedoinformowani , ale wydaję mi się ze w niedługim czasie może się to zmienić a złoty wiek hybryd w koncu nadejdzie , bo przez te 18 lat od debiutu zasłuzyły sobie na to.

 • herkules (gość)

  Dlaczego @gonzo żadnych przywilejów? Ja nie mówię żeby rozdawać samochody za darmo, ale moim zdaniem powinno się w jakiś sposób zachęcić ludzi do zakupu takich samochodów. Nie wiem możliwość korzystania z płatnych parkingów za darmo, jakieś inne formy spędzania czasu w stolicy. Powinniśmy bardziej stawiać na ekologiczne samochody, a tym bardziej jesli chociazby toyota oferuje nam tyle modeli do wyboru, które w dodatku ciągle są unowocześniane.

 • asdfg (gość)

  @lanco : reklama tojki ? nie przesadzaj ten samochod srednio sie oplaca a i technologia hybrydowa to slepy zaulek . Albo w pelni elektryczny albo spalinowy

 • ziomboy (gość)

  Widać że ludzie potrzebowali lepszego zaznajomienia się z technologią hybrydową , szkoda tylko że zajęło im to 18 lat dopiero teraz możemy powiedzieć ze tak narpawde hybrydy zaczeły się sprzedawać. Powoli chyba będzie nadchodzić złoty wiek tych samochodow

 • Guest (gość)

  Dopłaty do samochodów - nigdy w życiu! Są inne potrzebniejsze dziedziny - np. w Lublinie kościołowi - grunty pod budowę "świątyni" mają być sprzedane z 90% bonifikatą ... http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000166638,nowy-kosciol-przy-ul-dozynkowej-90-proc-bonifikaty-na-grunty.html

 • kilometrowy (gość)

  Ale że co @Guest, na kościoły 90% bonifikaty, a dla kierowców figa z makiem? Nie to że mam coś do religii, ale budowa wielu świątyń czy pomników wcale nie uczyni nas bardziej pobożnymi. Oczywiście można jakoś sponsorować takie inicjatywy, ale nie ma co wszystkiemu innemu mówić stanowcze nie. Może nie tyle dopłaty co państwa powinny w jakiś sposób zachęcić do kupowania takich samochodów. Odbije się to pozytywnie w przyszłości na wszystkich ludziach. Toyota już dajeupusty dla firm na swoje modele (ceny obniżone o vat) także jak widać można

 • bistro (gość)

  "gonzo" mylisz się bo przywileje i ulgi powinny być dla samochodów hybrydowych aby przekonać ludzi do zmian , bo tak naprawde uzytkowanie takiego samochodu wiąze się z wieloma korzysciami nie dość ze mniej płacimy za paliwo to jeszcze słyszałem ze na samych naprawach juz można być do przodu znajomy mechanik powiedział po ogledzinach tego silnika że jest naprawde dopracowana konstrukcja.Take nie ma co się obawiać i smiało można brać taka Toyote

 • kuba (gość)

  Hybrydy wcale nie są rzadkością , może i były ale jakieś 15 lat temu teraz już w większych miastach możemy natknąć się nawet na 10-15 jednego dnia na ulicach ale to bardzo dobrze , swiadczy to o tym ze ludzie zaczynają myslec i ufać hybrydowym rozwiązaniom.

 • tymek (gość)

  Czerniakowska w Warszawie, jezeli chodzi o auta z napedem hybrydowym to wiedza o nich chyba wszystko. Moim zdaniem warto rozwazyc zakup takiego samochodu. Komfort jazdy jest niesamowity

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości