Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Samochody kempingowe

Data publikacji: Autor: pim

 W Polsce coraz częściej pojawiają się samochody kempingowe, w których kilkuosobowa rodzina może spędzić urlop.

Auta kempingowe to samowystarczalne domki na kołach. Są budowane na podwoziach samochodów dostawczych, takich jak fiat ducato, ford transit czy mercedes sprinter. Specjalistyczna zabudowa pozwala dostosować wnętrze do indywidualnych potrzeb. Spośród dostępnych konfiguracji możemy wybrać taką, która ma najbardziej odpowiadający nam rozkład wnętrza, ilość łóżek i szafek, rodzaj wyposażenia. Samochody te mają gazowe oświetlenie i ogrzewanie. W aneksach kuchennych obok gazowych kuchenek są lodówki, przystosowane do przełączania między trzema rodzajami zasilania: prądem o napięciu 220V (z sieci elektrycznej), prądem 12V (z akumulatorów) i gazem. Wyposażenie obejmuje także łazienkę z prysznicem i ubikację. W autach kempingowych stosuje się toalety z ekologicznymi wkładami. Mieszczą 15 litrów odchodów, które utylizuje się za pomocą specjalnych chemikaliów.

W odróżnieniu od przyczep, wewnątrz kabiny aut kempingowych można podróżować. Klasyczne, samochodowe fotele są tylko dwa: kierowcy i pasażera obok. Siedzenia wewnątrz samochodu są więc także wyposażone w pasy bezpieczeństwa - trzypunktowe lub biodrowe.

Autoroller, na podwoziu fiata ducato

Tak bogate i skomplikowane technicznie wyposażenie dyktuje wysokie ceny. - Za najtańszy w naszej ofercie samochód trzeba zapłacić 140 tys. złotych. Jest to wóz na podwoziu fiata ducato z dwulitrowym turbodieslem HDI o mocy 90 KM. Mieści 6 osób, które mają do dyspozycji m.in. pełny węzeł sanitarny i kuchnię - mówi Tomasz Majorek z firmy Inter Kas. Ceny aut różnią się w zależności od wielkości, wyposażenia i rodzaju wykorzystanego podwozia. We włoskiej firmie Roller Team przygotowanie samochodu, zależnie od wybranego wariantu, trwa od 2 tygodni do 3 miesięcy. - Na razie takie auto trzeba kupić, ale planujemy uruchomienie w przyszłym roku także wypożyczalni samochodów kempingowych - mówi Tomasz Majorek.

Nie ma wymogu sprawdzania wyposażenia i instalacji auta przed wakacyjnymi wyjazdami. Obowiązkowe są tylko typowe przeglądy samochodu. W związku z gazowym zasilaniem wielu elementów wyposażenia, warto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić szczelność i stan instalacji.

Wnętrza samochodów kempingowych to kilkuosobowe "kawalerki" - w dzień służą jako saloniki z wnękami kuchennymi, w nocy można je przekształcić we w miarę wygodne sypialnie. Są także wyposażone w prysznice i ubikacje.

Tomasz Majorek z firmy Inter-Kas
W Polsce takie samochody dopiero zyskują popularność. Budzą coraz większe zainteresowanie, choć ich wartość jeszcze jest barierą dla wielu zainteresowanych. Caravaning oparty na takich autach zaczyna się jednak rozwijać. Bardzo popularny jest już w Czechach. Tam rynek takich aut, zwłaszcza używanych jest dość duży. W Polsce natomiast rynek używanych samochodów tego typu prawie nie istnieje. W komisach praktycznie spotyka się tylko przyczepy. Sprzedaż nowych aut kempingowych jest jeszcze bardzo mała. Nie ma więc używanych samochodów krajowego pochodzenia. Jeżeli na Zachodzie wchodzą do drugiego obiegu, to mają już 5-6 lat. Przy indywidualnym imporcie są więc objęte akcyzą sięgającą nawet 60 proc. (12 proc. za każdy rok powyżej 3 lat). Pod tym względem nadzieją może być wejście do Unii.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości