Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Samochody spokojne. Felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Kia Sorento / Fot. x-news Koreański koncern Hyundai-Kia zajmuje już piąte miejsce w wśród producentów samochodów na świecie, po m.in. Toyocie, Volkswagenie i General Motors. W 2014 roku wyprodukowano w Korei blisko 3 mln samochodów, które mają wzięcie. Z Koreą jest teraz trochę tak jak przed laty było z Japonią.

Jerzy Iwaszkiewicz / Fot. Bartek Syta / Polskapresse Koreańczycy są głodni sukcesu, przejmują wiele dziedzin, są już najlepsi w elektronice użytkowej (LG, Samsung) i coraz wyżej jadą też z samochodami. Japonia jest już zbyt bogata i nie ma tej dynamiki co Korea. Biedny, po prostu, o wiele dokładniej pozamiata i znajdzie przy okazji to, czego inni szukają.

Znaleźli właśnie nowe Kia Sorento (144 900 zł z silnikiem Diesla). Nowy model pokazano w okolicach Barcelony w Hiszpanii. W ładnym otoczeniu efektowne samochody prezentują się jeszcze lepiej. Danuta Walewska - jedyna kobieta, która zna się na samochodach i zna również najważniejszych prezesów od samochodów, twierdzi, że Sorento jest samochodem spokojnym i jest to ocena akurat. Reklamują się co prawda, że jest to muskularny wilk, który patrzy w oczy (to niby o reflektorach), ale nowa Kia ma wszystko co trzeba w dobrym wydaniu. Żadnych niepotrzebnych tłoczeń i budzi właśnie spokój. Idąc dalej tymi porównaniami, to Hyundaiem np. można pojechać na odpust, a Kią Sorrento na koncert do filharmonii.

Koreański koncern uznany został przed laty za najbardziej dynamicznie rozwijający się w motoryzacji. Oferuje co roku kilka nowych modeli. Tylko w tym roku ukaże się jeszcze nowa Kia Cee’d, Optima oraz doskonale sprzedający się Sportage. Miarą wartości samochodów jest poziom technologiczny. Samochody japońskie zaczynają się psuć po 7-8 latach, włoskie po 5. Samochód niby jeździ, tylko co chwila coś się psuje, a to linka, a to szyba opada, a to czujnik trzeba wymienić w układzie kierowniczym, albo żarówki przepalają się bez przerwy. Tak się zaczyna. Kia wprowadziła pierwszą na świecie 7-letnią gwarancję i to się sprawdza. Technologię produkcji mają już zbliżoną do japońskiej. W próbach zderzeniowych Euro NCAP nowe Sorento uzyskał 5 gwiazdek.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • qwerty (gość)

  Ładna reklama. Dużo Koreańczycy za nią zapłacili?

 • Icek Wicek (gość)

  Auta spokojne, bo żeby wydać prawie 150 tys. na kupę żelastwa na czterech kołach trzeba mieć nerwy jak postronki i kieszeń głęboką jak Pani Walewska...

 • FX (gość)

  W założeniach producenta - auto dla "kowalskiego" z rodziną. W realiach "kowalskiego" auto dla bogaczy bo "kowalskiego" z 2ką dzieci w wieku szkolnym i kredycie do końca życia za M-3 w bloku stać co najwyżej na używaną Skodę Fabię kombi "igiełkę" od emerytowanego księdza z Niemiec co nią tylko z plebanii do apteki jeździł...

 • nowobogaty-banan (gość)

  'Kia ma wszystko co trzeba w dobrym wydaniu. Żadnych niepotrzebnych tłoczeń i budzi właśnie spokój. Idąc dalej tymi porównaniami, to Hyundaiem np. można pojechać na odpust..' - to prawda, wlasciwie scharakteryzowane: KIA ma design bardziej stonowany, elegancki, niz Hultaje stylizowane 'karkolomnie nowoczesnie' (..'koreansko') [..a to wlasnie Hultaja sie lansuje na marke bardziej 'ekskluzywna'.. !?! ] /// 'Kia wprowadziła pierwszą na świecie 7-letnią gwarancję i to się sprawdza.' - i rzeczywiscie wszystko naprawiaja .. , bez grymaszenia .. ? bo juz rozne historie 'kraza w necie' . .

 • Galimatias (gość)

  Wyprzedaż rocznika 2014 trwa na dobre, trzeba przypomnieć o marce.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości