Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Samochody superluksusowe. Jakie marki wybierają Polacy?

Data publikacji: Autor: Marisz Michalak

Fot. Maserati Superluksusowe auta w Polsce to jednak nadal rzadkość, a ich rejestracje to niewielka część motorynku. Jakie marki są najpopularniejsze w naszym kraju?
Fot. Maserati Auta superluksusowe to limuzyny, których wyposażenie, luksus i styl znacząco odbiegają od typowych przedstawicieli klasy samochodów luksusowych. Są to najczęściej bardzo drogie pojazdy, nierzadko ręcznie produkowane przez cenione na całym świecie fabryki. Które marki sprzedają ich najwięcej w naszym kraju?
 
Liderem pod tym względem jest Maserati. Od stycznia do października 2015 roku nad Wisłą zarejestrowano 29 egzemplarzy pojazdów tej marki. To tylko o jeden mniej jak w całym 2014 roku, zatem niewykluczone, że tym razem wynik zostanie pobity. W czołówce znajduje się również Ferrari oraz Bentley. Swój salon w Warszawie otwiera Rolls-Royce, który ma na koncie pięć rejestracji. - Skoro Rolls-Royce podjął taką decyzję, to musi mieć pewność, że przyniesie ona zyski. Klientami salonu będą moim zdaniem głównie zamożni przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak, że jest to rynek niszowy, więc sprzedaż może wynieść kilka, maksymalnie kilkanaście aut rocznie - uważa Wojciech Drzewiecki prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
 
Trzeba pamiętać, że rynek samochodów luksusowych jest zdecydowanie mniejszy od rynku pojazdów popularnych, dlatego dużo łatwiej wygenerować na nim znaczące zmiany w statystykach, zarówno na plus, jak i minus. Przykładem może być wspomniane Ferrari, które zanotowało wzrost sprzedaży o 9 sztuk (styczeń - październik 2015 w stosunku do styczeń - październik 2014), a także Bentley, który ma na swoim koncie o 4 pojazdy zarejestrowane mniej jak podczas analogicznego okresu w 2014 roku.
 
Ze względu na trudne do oszacowania zjawisko reeksportu należy przyjąć, że część zarejestrowanych samochodów nie trafia w rzeczywistości do polskich odbiorców, z drugiej strony samochody luksusowe mogą być kupowane w Polsce, ale rejestrowane poza granicami naszego kraju.
 
Rejestracja aut superluksusowych w Polsce
 
Marka Styczeń-Październik  (liczba sztuk) Udział w rynku (%)
2015 rok 2014 rok 2015 rok 2014 rok
Maserati 29 30 0,09 0,11
Ferrari 26 17 0,08 0,06
Bentley 14 18 0,04 0,07
Rolls-Royce 5 5 0,02 0,02
Aston Martin 3 2 0,01 0,01
Lamborghini 3 5 0,01 0,02

Źródło: Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kasienka (gość)

  ponad 3 miliony Polakow nie ma co do gara wlozyc, milion dzieci nie dojada, a Glos nas zadziwia newsem jakie to luksusowe auta kupuja POLACY

 • MILENKA (gość)

  "ponad 3 miliony Polakow nie ma co do gara wlozyc, milion dzieci nie dojada", a mnie stać na dobry samochód, mam mieszkanie i prace zatem idę się zabić albo chociaż zachoruję na jakiegoś nowotwora albo obetnę rękę albo nogę bo nie wolno w tym kraju być bogatym i o tym mówić!! Może to jest pomysł na nową Polskę, kraj ubogich sfrustrowanych ludzi, jak jesteś zbyt pracowity i za dobrze wykształcony i o zgrozo!! dobrze zarabiasz to cię karnie wywiozą za granicę żebyś nie kuł w oczy całej reszty.

 • Pipenka (gość)

  Miedzy skrajna bieda a bogactwem jest jeszcze pare poziomow. O zamoznosci kraju nie decyduje to, czy 1000 osob stac na Ferrari tylko wielkosc klasy sredniej. W Polsce ona jest ciagle mala i niestety wiecej jest ludzi zyjacych na skraju ubostwa, pomimo tego, ze pracuja. Jesli dozyjemy czasu, kiedy przecietne gospodarstwo domowe (oboje pracujacych) stac bedzie na kredyt na mieszkanie, uzywany samochod i normalne obiady, to juz bedzie cos

 • misiek (gość)

  zaledwie parę dni temu widziałem jak koleś wyjeżdżał z placu Audi Q5 zapewne kilkuletnim ale ze stówkę dał.. Także tego, zapraszam do piaseczna jesli masz co jeść i szukasz autka z wyższej półki:D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości