Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Samochody używane z zagranicy

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

 Kilkuset importerów sprowadzających używane samochody zablokowało w ubiegłym tygodniu Urzędy Celne i wystosowało petycję do przedstawicieli rządu.

Domagają się zmiany przepisów celnych, przede wszystkim zgodnego z logiką i prawem ustalania wartości celnej.

Według importerów podstawową przyczyną kryzysu w branży motoryzacyjnej są błędy w zarządzaniu, popełnione przez ekipę rządzącą, między innymi zbyt wysoka akcyza na nowe samochody, wysokie oprocentowanie kredytów, zawężenie dostępu do zakupów na zasadzie leasingu, zbyt drogie paliwa, a także ogólne zubożenie społeczeństwa.

Nie są konkurencją
Dalej importerzy prywatni podkreślają, że na rynku motoryzacyjnym jest miejsce zarówno dla samochodów nowych, jak i używanych. W Polsce potencjalny nabywca samochodu używanego dysponuje kwotą 18 - 25  tys. zł. W tej cenie sprzedaje się 90% używanych aut. Tymczasem za te pieniądze nowego samochodu kupić nie można.

Mają zatrudnienie
Kolejny argument importerów to fakt, iż w Polsce zarejestrowanych jest ok. 24 tys. małych i średnich firm legalnie importujących używane samochody. W każdej z nich  stałe zatrudnienie znajduje ok. 2 pracowników i jeden uczeń. Daje to pracę ok. 80 tys. osób. Mnożąc to przez ok. 2 osoby w rodzinie, otrzymujemy liczbę ok. 150 tys. ludzi utrzymujących się z tej działalności. Z firmami importującymi stale współpracują warsztaty mechaniczne, blacharsko-lakiernicze, sklepy, hurtownie oraz cały rynek części używanych. Jest to rzesza następnych ok. 70 tys. ludzi. Funkcjonowanie tego rynku daje państwu ewidentny zysk w postaci wpływu z akcyzy, podatku VAT, podatków od obrotów i wynagrodzeń oraz składek ZUS.

List z żądaniami
Prywatni importerzy wystosowali list skierowany do przedstawicieli rządu. Domagają się w nim m.in.: zrównania w prawach wszystkich podmiotów gospodarczych branży motoryzacyjnej, a w szczególności zgodnego z prawem traktowania przedstawianych organom administracji państwowej dokumentów zakupu towaru, z jednoczesnym zaakceptowaniem prawa podmiotu gospodarczego do uzyskiwania od kontrahenta zagranicznego marży handlowej.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości